Menu
  • Menu

    Gięcie blachy. Te 3 rzeczy warto wiedzieć

    Prace budowlane, w tym przede wszystkim roboty dekarskie, a także przemysł motoryzacyjny, czy elektroniczny to te obszary, w których gięcie blach stanowi bardzo ważny element procesu obróbki, montażu produkcji, czy wykończenia. W zasadzie nic obecnie nie mogłoby w wybranych branżach zostać zrealizowane bez precyzyjnej obróbki plastycznej metali. Dzięki niej mają szansę powstać m.in. obudowy artykułów AGD i RTV, pokrycia dachów, rynny, czy rury spustowe. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Z pewnością te trzy fakty.

    gięcie blach

    Gięcie blach można wykonywać na kilka sposobów

    Jedną z najczęściej wykorzystywanych obecnie technologii obróbki plastycznej metali jest gięcie blachy. Polega ono na nadawaniu materiałowi pożądanego kształtu poprzez oddziaływanie na niego określoną siłą. Proces ten składa się z trzech etapów: gięcia sprężystego, plastycznego oraz dotłaczania. Niezależnie od wybranej metody działania, każdorazowo gięcie blach składa się z szeregu czynności, w tym wyginania, zawijania, zaginania, profilowania, prostowania i skręcania.

    Obecnie jedną z najpopularniejszych metod gięcia blach jest gięcie postępowe – krokowe. Ten typ obróbki wykonuje się przy zastosowaniu pras krawędziowych, w sytuacji gdy występuje konieczność uzyskania promieni gięcia niemożliwych lub trudnych do uzyskania na walcarkach. Sprawdź więcej informacji na stronie https://gieciewalcowanie.pl/.

    Inną, równie popularną metodą gięcia blach jest gięcie CNC, które najczęściej także odbywa się za pośrednictwem pras krawędziowych. Nowoczesna technologia CNC łączy efektywność i opłacalność, a jej wysoki poziom precyzji pozwala zachować powtarzalność kąta gięcia (pomaga w tym laserowy pomiar). Jeśli mamy do czynienia z dużą serią identycznych elementów, warto wybrać tę właśnie metodę obróbki. Będzie odpowiednia zarówno dla cienkich, jak i grubych blach.

    Wybrana metoda zależeć będzie od rodzaju blachy

    Dobór metody gięcia należy zawsze dobrać do grubości blach, normy jakości oraz typu. Wyróżniamy bowiem blachy cienki i grube, faliste, żeberkowe, trapezowe, ocynkowane oraz platerowane. Nie bez znaczenie pozostaje również faktura blachy. Ten parametr należy także wziąć pod uwagę podczas wyboru technologii gięcia. W tym zakresie zawsze warto zdać się na doświadczenie i kompetencje profesjonalistów, który najlepiej sparują poszczególne parametry, dobierając optymalne rozwiązanie.

    Ta obróbka znajduje najszersze zastosowanie w budownictwie

    Gięcie krokowe znajduje szczególne zastosowanie przy gięciu stożków, małych średnic rur, dyfuzorów, a także zwężek. Gięcie CNC sprawdza się w dużych seriach produkcyjnych, pozwalając zachować powtarzalność i precyzję. Samo gięcie blach to z kolei rodzaj obróbki, bez którego wiele branż nie mogłoby po prostu funkcjonować. Jednak to w budownictwie technologia ta znajduje najszersze zastosowanie.

    Na dachach domów często mamy do czynienia z blachodachówką. W przypadku dachów magazynów, czy pomieszczeń gospodarczych znajduje zastosowanie blacha trapezowa. Precyzyjne gięcie umożliwia realizację obróbki kominów, zaopatruje branżę w wiatrownice, okapniki, czy parapety.

    Dodatkowo, wygięte blachy tworzą czasem całe linie produkcyjne, zatem to rozwiązanie niezbędne w każdej gałęzi przemysłu.

    Udostępnij

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *