Zmywarka, praktyczny sprzęt, ale czy na pewno go potrzebujesz?
Zmywarka jest urządzeniem, które w wielu domach jest w zasadzie jego nieodłącznym wyposażeniem. Jeśli zastanawiasz się nad jej zakupem, pamiętaj o kilku minusach, które zawsze warto mieć na uwadze.
Zmywarka raczej nie dla singli?
Choć te urządzenia dostępne są w różnych wielkościach, należy pamiętać o tym, że zapełnienie całej zmywarki może zająć nieco czasu. Jeśli żyjemy sami, wówczas może okazać się, że będziemy korzystali z niej stosunkowo rzadko. Niektórzy przyznają, że nie chce im się wkładać talerza i dwóch sztućców do zmywarki, wolą szybciej pozmywać sami.
Podobnie w przypadku osób, które przeważnie jedzą na mieście lub w pracy. Jeśli nie jadasz w swoich czterech kątach zbyt często, urządzenie do mycia naczyń może okazać się po prostu zbędne. Pamiętaj, że na zmywarce oszczędza się pieniądze, gdy używasz jej dopiero wówczas, gdy jest załadowana do pełna. Zastanów się więc nad tym, czy faktycznie „produkujesz” duże ilości brudnych naczyń. Jeśli nie, może lepiej będzie zostać przy tradycyjnym zmywaniu?
Czy zmywarka to faktycznie oszczędność?
Przyjęło się, że ręczne mycie naczyń to marnowanie wody oraz pieniędzy. Tak w zasadzie poniekąd jest, ale tylko w sytuacji, gdy robimy to pod dużym strumieniem wody. Jeśli nauczymy się zmywać w bardziej ekonomiczny sposób, wówczas przekonamy się, że da się w ten sposób oszczędzić na rachunkach. Niektórzy korzystają ze zlewozmywaka – zbierają naczynia przez cały dzień i przed pójściem spać biorą się za zmywanie. To pozwala na zauważalnie mniejsze zużycie wody.
Pełnowymiarowe zmywarki potrafią zużyć nawet do 20 litrów wody podczas pełnego mycia. Ich kompaktowe odpowiedniki zużywają 7 litrów. Pamiętajmy, że oszczędność wody w przypadku zmywarek zachwalają przeważnie… ich producenci. W przypadku ich użytkowników zdania są bardzo podzielone. Można założyć, że wiele zależy od tego, na ile potrafimy ekonomicznie zmywać naczynia ręcznie. Ponadto niektórzy narzekają na jakość mycia automatycznego – twierdzą, że niektórych naczyń zmywarki nie domywają, przez co muszą myć je drugi raz, tym razem ręcznie.
Nawet jeśli uda nam się oszczędzić na wodzie, dochodzą kolejne koszty. Prąd, tabletki, specjalne detergenty – w przypadku ręcznego mycia wystarczy nam butelka z płynem oraz gąbka. Do tego zmywarkę także trzeba czyścić, najlepiej za pomocą kolejnych preparatów.
Zwróć uwagę na swoje naczynia!
Niektóre osoby posiadają ładne, eleganckie i misternie zdobione zastawy. Ich mycie wymaga szczególnej uwagi, dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje mycie ręczne. Z tego powodu zmywarek nie poleca się osobom starszym, które mogą źle ocenić zdatność danego naczynia do automatycznego mycia.
Część użytkowników zmywarek narzeka również na rysy, które pojawiają się na ich naczyniach. Czasem złe włożenie naczyń może doprowadzić do wzajemnego ocierania się, co prowadzi do takich sytuacji. Co prawda lepsze modele mogą zagwarantować większe bezpieczeństwo naszych naczyń, jednak to naturalnie wiąże się z większymi kosztami.
Podsumowując, zakup zmywarki warto rozważyć przede wszystkim pod kątem naszych potrzeb. Jeśli naszym głównym argumentem jest poszukiwanie oszczędności, wówczas na samym początku lepiej będzie spróbować ograniczyć zużycie wody podczas zwykłego zmywania. Tak jak wspomnieliśmy, zmywanie ręczne wcale nie musi oznaczać większych kosztów, czasem wystarczy drobna zmiana naszych przyzwyczajeń.
Jeśli jednak po zapoznaniu się z naszymi spostrzeżeniami dalej uważasz, że zmywarka będzie dla ciebie optymalnym rozwiązaniem, w takim wypadku podczas wybierania modelu dla siebie zwróć uwagę na szacowane zużycie wody. Warto wybrać również taką, której czyszczenie nie sprawi nam zbyt wielu problemów.
Jan Strychacz
Nie zgadzam się z tym artykułem – jest więcej zalet posiadania zmywarki niż te kilka wad
Czas to pieniadz. Tak zmywarka to DEFINITYWNIE oszczednosc