Menu
 • Menu

  Suszarki automatyczne – rozwiewamy mity!

  Wokół suszarek automatycznych na przestrzeni lat pojawiło się sporo mitów. W tym artykule postaramy się z nimi rozprawić. Jeśli jesteś jedną z osób, które mają sporo obaw co do tych urządzeń, być może ten tekst jest właśnie dla Ciebie!

  Suszarki automatyczne

  Suszarki automatyczne zużywają zbyt duże ilości prądu?

  Najczęściej spotykanym argumentem odnośnie tych urządzeń jest ich rzekome „zżeranie” energii elektrycznej. Sęk w tym, że wyliczenia takim tezom zaprzeczają. Najbardziej energooszczędne suszarki zużywają raptem 193,0 kWh rocznie. Niskie zużycie energii jest więc jak najbardziej możliwe i to nawet przy częstym użytkowaniu. Wystarczy wybrać jeden z bardziej oszczędnych pod tym względem modeli.

  Pamiętaj natomiast o tym, że mit ten jest prawdziwy w przypadku starszych modeli. Kiedyś suszarki automatycznie faktycznie pochłaniały duże ilości energii. Sytuacja jednak dawno się zmieniła, ale przekonanie wśród ludzi pozostało. Tak to jednak już czasami bywa, prawda?

  Suszarka automatyczna na pewno zniszczy moją odzież!

  To kolejny argument, po który często sięgają przeciwnicy tych urządzeń. Zniszczone swetry, „zbiegające się” koszule czy bluzki, które straciły miękkość. Większość z tych rzeczy… faktycznie może nas spotkać. Powodem jednak jest zbyt wysokie ustawienie temperatur. To jednak wina użytkownika, a nie urządzenia.

  Tkaninom nic nie grozi, o ile stosuje się do zaleceń producenta. Jednak niektóre osoby czasem chcą wysuszyć zupełnie różne od siebie rzeczy, które wymagają innych temperatur. To prowadzi do uzyskania niepożądanych efektów.

  Co zabawne, suszarki automatyczne, z których korzystamy poprawnie nie tylko nie zniszczą naszej odzieży, ale wręcz pomogą nam w lepszym zadbaniu o nią. Nowsze modele pomogą zachować naszym ubraniom świeżość, ale przede wszystkim regularnie suszona odzież będzie bardziej wytrzymała.

  Ubrania po wyjęciu z suszarki automatycznej będą wygniecione?

  To argument, którego również obawia się wiele osób. Szczególnie tych, które nie znoszą prasowania mocno wygniecionych ubrań. Tu również mit jest nie tylko nieprawdziwy, ale wręcz błędny.

  Jeśli wyjmiemy z suszarki od razu po zakończonym cyklu, wówczas ubrania będą nadawały się do założenia od razu. Skąd więc ten mit? Przede wszystkim wziął się on od osób, które przeładowywały suszarki zbyt dużą ilością włożonych ubrań lub zostawiły je w suszarce na dłuższy czas. Wówczas faktycznie ich ubrania mogły być mocno wygniecione.

  Jednak i na to jest sposób. Jeśli wiemy, że nie będziemy mogli wyjąć naszych ubrań od razu, możemy zaznaczyć w urządzeniu funkcję, która sprawi, że bęben w suszarce będzie się nieustannie lekko kołysał, co zapobiegnie zagnieceniom.

  Suszarka automatyczna? Przecież ja nie mam na nią miejsca!

  Często najzwyczajniej w świecie nie chcemy w naszym domu kolejnego urządzenia, które zajmie nam miejsce. Faktycznie wiele modeli jest wielkości przeciętnej pralki. Istnieją jednak również wersje slim, które wymagają zdecydowanie mniej przestrzeni, bo ich głębokość to około 50 cm. Co jednak ciekawsze, niektóre suszarki automatyczne możemy zamontować nad pralką, dzięki czemu znajdziemy miejsce nawet w stosunkowo małej łazience. Pamiętajmy również o tym, że suszarka automatyczna zajmuje mniej miejsca od tej tradycyjnej. Nie wspominając o sznurkach, które niektórzy mają rozwieszone nad wanną. Ponadto prezentuje się po prostu lepiej.

  Mamy nadzieję, że powyżej przedstawione argumenty rzuciły wam nieco inne światło na te praktyczne urządzenia. Nie oznacza to oczywiście, że musicie teraz biec do sklepu i dokonać ich zakupu. Natomiast warto docenić ich użyteczność, a przede wszystkim pozbyć się z głowy przekonań, które często wynikały ze złego ich użycia, a nie faktycznych defektów.

  Piotr Nowacki

   

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *