Menu
 • Menu

  Nawilżacz powietrza – dowiedz się, dlaczego warto go stosować

  Nawilżacz powietrza to urządzenie, które dobrze sprawdza się zwłaszcza w sezonie grzewczym. W naszym domu może dominować wysuszone powietrze, które negatywnie oddziałuje na nasz organizm.

  Nawilżacz powietrza

  Nawilżacz powietrza – lekarstwo dla domu?

  W Polsce panuje obecnie mroźna zima. Z tego powodu w naszych mieszkaniach kaloryfery są regularnie używane. Przyjemne ciepło w naszych domach często okupujemy jednak wysuszonym powietrzem.

  Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zależy właśnie od powietrza. Jeżeli nie jest ono wystarczająco wilgotne, wówczas może zacząć doskwierać nam kaszel. W dłuższej perspektywie może pogorszyć się stan naszej skóry, a nasza odporność będzie osłabiona.

  Nawilżacz powietrza może zapobiec także innym konsekwencjom wysuszonego powietrza. Z powodu niskiej wilgotności możemy mieć problemy z zaśnięciem oraz koncentracją w ciągu dnia. Nasz organizm negatywnie reaguje już w momencie, gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40%. W sezonie grzewczym do takich sytuacji dochodzi regularnie.

  Nawilżacz powietrza – w jaki sposób działa?

  Urządzenia te sprawiają, że w pomieszczeniu pojawia się para wodna, która zwiększa wilgotność powietrza. Nawilżacze powietrza różnią się od siebie, wyróżniamy modele ewaporacyjne, ultradźwiękowe czy parowe. Powinniśmy wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom.

  Warto zapoznać się z różnymi modelami, ponieważ niektóre oferują ciekawe funkcje dodatkowe. Część urządzeń posiada funkcję jonizacji, dzięki której wytwarzają jony ujemne, tzw. aniony, neutralizujące szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie (kationy). Inne modele oprócz podnoszenia poziomu wilgotności usuwają z powietrza zanieczyszczenia.

  Na rynku jednym z najlepiej ocenianych modeli znajdziemy te ewaporacyjne. W okolicach 700 złotych znajdziemy urządzenia, które znakomicie sprawdzą się w naszych domach. Niektórzy obawiają się, że nawilżacze powietrza zostawią osad na ich meblach, jednak nic bardziej mylnego. Urządzenia te działają w sposób higieniczny, ponadto nie uwalniają patogenów i grzybów do powietrza.

  Niektóre urządzenia możemy zaprogramować w taki sposób, aby utrzymywały wilgotność powietrza na określonym poziomie. Jest to możliwe dzięki odpowiednim czujnikom, które monitorują pomieszczenia, w których się znajdują. Nawilżacze powietrza są proste w obsłudze, ponadto wiele z nich posiada tryb nocny – są ciche, w dodatku wygaszane są wszystkie sygnały świetlne.

  Kiedy stosować nawilżacz powietrza?

  Tak naprawdę urządzenie to sprawdzi się w większości mieszkań. Szczególnie w sezonie zimowym, gdy jesteśmy zmuszeni do regularnego ogrzewania pomieszczeń. Nawilżacze powietrza stosuje się nie tylko w domach, ale również biurach, aby zwiększyć komfort pracy. Najczęściej są one kupowane do sypialni, ponieważ pomagają w zasypianiu, w dodatku stanowią dobre rozwiązanie dla alergików.

  Rodzice stawiają także nawilżacze powietrza w sypialniach swoich dzieci. To właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na infekcje oraz inne czynniki drażniące. Urządzenie to pomaga więc na wielu płaszczyznach, również pod kątem walki z brzydkimi zapachami. Jest to więc zakup, który pozwoli nam na bardziej komfortowe przebywanie w pomieszczeniach i ułatwi naszą codzienność.

  Nawilżacz powietrza sprawdzi się więc w wielu różnych sytuacjach. Jego zastosowania sprawdzają się zarówno w domach, jak i w biurach. Jakość powietrza, którym oddychamy jest niezwykle istotna. Możemy w prosty sposób poprawić nasze poczucie, pozbyć się suchego kaszlu, czy też zwiększyć komfort naszego snu. Jest to także znakomite rozwiązanie dla alergików, którym w szczególności powinno zależeć na czystym powietrzu, które nie będzie podrażniało ich organizmu.

  Jan Strychacz

   

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *