Menu
  • Menu

    Biokominek – dobry sposób na uatrakcyjnienie naszego mieszkania

    Wiele osób marzy o własnym kominku. Niestety, nie każdy może sobie na niego pozwolić. Z tego powodu coraz większym powodzeniem cieszy się biokominek. Niegdyś spotykany głównie w restauracjach lub hotelach, a teraz coraz częściej zamawiany do mieszkań.

    biokominek

    Biokominek? Co to takiego?

    W odróżnieniu od zwykłych kominków ich ekologiczna wersja bazuje na płynnym paliwie. Głównym atutem jest brak konieczności podłączania urządzania do instalacji kominowej. Oznacza to, że osoby chcące wyposażyć się w biokominek nie muszą zastanawiać się nad przebudową mieszkania. Co więcej, jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które mieszkają w bloku.

    Materiałem opałowym są  paliwa na bazie alkoholu etylowego, w formie płynnej lub żelowej. Dodatkowym bonusem są specjalne olejki, dzięki którym w całym mieszkaniu może roznosić się przyjemny zapach. Biokominek to także dobre rozwiązanie dla osób, które obawiają się popiołu i innych opadów, które towarzyszą standardowym kominkom.

    Atutem jest także cena biokominka. Niektóre egzemplarze kosztują około dwustu złotych. Oczywiście na rynku znajdziemy również znacznie droższe modele, jednak i podstawowe warianty powinny sprostać naszym potrzebom. Należy jednak pamiętać o tym, że paliwo do nich bywa stosunkowo drogie, ponadto urządzenia te pełnią głównie funkcję dekoracyjną – nie nadają się do ogrzewania mieszkania. Powinniśmy także pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, ponieważ produkują one dwutlenek węgla oraz parę wodną.

    Jak palić w biokominku?

    Na szczęście używanie tego urządzenia jest bardzo łatwe. W każdym modelu znajdziemy specjalny zbiornik na paliwo. Napełniamy go do pełna, a następnie odpalamy wedle instrukcji. Pamiętajmy o tym, że nie należy dolewać paliwa, gdy w biokominku dalej pali się ogień. Należy poczekać do momentu wypalenia, a potem odczekać aż palenisko się nieco ochłodzi – w innym wypadku ogień byłby zbyt duży.

    Nie tylko rozpalanie, ale także gaszenie paleniska jest łatwe. Modele wyposażone są w specjalny regulator płomienia oraz jego wygaszania. Z biokominków można więc bezproblemowo korzystać, ich obsługa jest wyjątkowo prosta.

    Dużą zaletą jest także łatwość montażu. Nie potrzebujemy żadnego pozwolenia, wystarczy więc powiesić lub zamontować go na ścianie. Powinniśmy jedynie pamiętać o tym, aby nie ulokować go zbyt blisko materiałów łatwopalnych.

    Korzyści płynące z biokominka

    Wiele osób marzy o spędzaniu zimowych wieczorów przed kominkiem. Niestety, wiele osób nie może sobie na to pozwolić z powodu warunków mieszkaniowych bądź finansowych. Tymczasem biokominek jest znacznie tańszą alternatywą, która nie wymaga od nas przewodu kominowego.

    Kolejnym atutem są jego niewielkie gabaryty. Na rynku znajdziemy różne modele, w tym takie, które zajmują naprawdę mało miejsca. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią, ale chciałyby dodać swojemu mieszkaniu nieco uroku.

    Biokominek może również dogrzewać nasze mieszkanie. Choć nie stanie się naszym głównym źródłem ogrzewania, to jednak podniesie temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Dzięki olejkom zapewni także miły dla nozdrzy zapach, który będzie się długo unosił w powietrzu.

    Mówimy więc o zakupie tanim, funkcjonalnym oraz gabarytowo dopasowanym do naszych potrzeb. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na danie biokominkom szansy. Choć wcześniej korzystano z nich głównie w restauracjach, dziś możemy dostrzec je w coraz większej ilości mieszkań.

    Jedno biokominkom trzeba przyznać na pewno. Znakomicie podnoszą wartość estetyczną pomieszczeniom, w których się znajdują. W końcu kto z nas nie lubi wieczornego wpatrywania się w migocący ogień?

    Jan Strychacz

     

     

    Udostępnij

    2 odpowiedzi na “Biokominek – dobry sposób na uatrakcyjnienie naszego mieszkania”

    1. Michał Szczyt pisze:

      Czy ktoś może powiedzieć czy to się sprawdza a w domu. Jak z dymem?

    2. Dorota Izabella Sidorowicz pisze:

      czy potrzebny jest wyciąg do biokominka?

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *