Menu
 • Menu

  Zimowe akcesoria do samochodu – o czym pamiętać, gdy wokół śnieg?

  Coroczny żart o tym, że zima ponownie zaskoczyła kierowców jest wyjątkowo aktualny. Takich opadów śniegu w naszym kraju nie mieliśmy od dawna. Z tego powodu przypominamy o przedmiotach, w które powinno być zaopatrzone nasze auto.

  Zimowe akcesoria do samochodu, bez których ani rusz!

  Dobry kierowca to taki, który dba o bezpieczeństwo swoje i innych. Zima wymaga od nas większych pokładów ostrożności, ale również odpowiedniego przygotowania pojazdu do trasy. Niektóre zimowe akcesoria są więc po prostu wskazane, jednak bez niektórych praktycznie nie da się funkcjonować.

  Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy jest skrobaczka do szyb. Jest to gadżet najbardziej popularny, ale także najbardziej praktyczny. Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy. Z tego powodu jest to narzędzie które powinien posiadać każdy kierowca. Na rynku dostępne są różne modele, które różnią się nie tylko ceną. W sklepach możemy trafić na egzemplarze z rękawiczkami lub podgrzewane. Co do zasady powinna nam jednak wystarczyć nawet najbardziej podstawowa skrobaczka.

  Choć każde auto powinno być wyposażone w trójkąt ostrzegawczy, doradzamy również wyposażenie się w kamizelkę odblaskową. W ostatnich dniach opady śniegu są naprawdę duże. Jeśli przy słabej widoczności będziemy musieli opuścić auto na ulicy lub poboczu, wówczas należy zadbać o to, aby inni kierowcy dobrze nas widzieli. W takich wypadkach najlepiej sprawdzi się właśnie kamizelka odblaskowa.

  Praktyczne zimowe akcesoria do samochodu

  Nikt z nas nie lubi porannego skrobania szyb i żmudnego przygotowywania auta do jazdy. Jeżeli chcemy, aby nasza poranna rutyna była choć odrobinę łatwiejsza, wówczas warto kupić osłonę przeciwszronową. Dzięki specjalnej macie na naszych szybach nie będą osadzały się tak duże ilości lodu, ponadto zmniejszymy także ryzyko zamarznięcia wycieraczek. W łatwy sposób możemy zaoszczędzić na codziennym skrobaniu pojazdu.

  Kolejną rzeczą, która powinna znaleźć się na naszej liście zimowych akcesoriów do samochodu jest linka holownicza. Choć naturalnie nikomu tego nie życzymy, wypadki czasami się zdarzają. Szczególnie zimą, gdy na jezdni jest ślisko a droga jest wąska. Z tego powodu warto mieć w bagażniku naszego pojazdu linkę holowniczą, która pomoże nam, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. Poza tym kto wie, być może to my będziemy mogli pomóc innemu kierowcy?

  Zimowe akcesoria do samochodu dla przezornych

  Choć może wydawać się to nieco dziwne, część kierowców wozi w swoim bagażniku wiaderko piasku lub popiołu. Czasem na drodze (szczególnie poza miastem) zdarzają się sytuacje, gdy nasze auto nie będzie wstanie pokonać podjazdu na oblodzonej powierzchni. Wówczas możemy posypać dany obszar piaskiem, dzięki czemu opony w naszym aucie zyskają na przyczepności. Jak to mawiają, przezorny zawsze ubezpieczony.

  Jeśli planujemy wyjazd w góry i będziemy jeździć po mało uczęszczanych trasach, w takich sytuacjach warto poważnie zastanowić się nad łańcuchami śniegowymi. Na drogach mogą panować wyjątkowo trudne warunki, szczególnie przy obecnej pogodzie. Tymczasem łańcuchy będą nam w stanie zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Dodatkowo redukują również ryzyko poślizgów. W ten sposób zyskamy możliwość stabilniejszej jazdy oraz bardziej efektywne hamowanie.

  Z rzeczy bardziej oczywistych – wśród zimowych akcesoriów do samochodu powinien znaleźć się naturalnie dobrej jakości płyn zimowy. W poprzednich latach w Polsce nie dochodziło do wyjątkowo niskich temperatur. 2021 przypomniał nam jednak, że także u nas dwucyfrowa temperatura na minusie może czasem wystąpić, dlatego powinniśmy mieć płyn, który nie zamarznie na naszej szybie.

  Niektórzy mniej doświadczeni kierowcy obawiają się prowadzenia pojazdu zimą, gdy warunki na jezdni nie są najlepsze. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do wyruszenia w trasę, a ponadto zachowamy zwiększoną ostrożność, wówczas powinniśmy bez problemu dojechać do celu.

  Wszystkim kierowcom życzymy szerokiej drogi!

  Jan Strychacz

  Udostępnij

  Jedna odpowiedź do “Zimowe akcesoria do samochodu – o czym pamiętać, gdy wokół śnieg?”

  1. Weronika Mróz pisze:

   Kiedyś się woziło łopatę i piasek

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *