Uwaga na rowery i hulajnogi!
Lato to pora, kiedy na drogach można zauważyć wiele rowerów i hulajnóg. Tego rodzaju pojazdy znacząco ułatwiają przemieszczanie się po zatłoczonych miastach, a także umożliwiają dotarcie do miasta z wielu okolicznych wsi. Nic zatem dziwnego, że ludzie chętnie z nich korzystają. Z punktu widzenia kierowców rowery i hulajnogi mogą stanowić pewne zagrożenie. Na co należy zwrócić uwagę, aby poruszanie się po drogach było dla wszystkich bezpieczne?
Wzmożony ruch rowerów i hulajnóg zaczyna się wiosną
Kiedy na dworze zrobi się cieplej, ludzie coraz chętniej korzystają z rowerów i hulajnóg. Stanowią one bowiem znakomitą alternatywę dla komunikacji zbiorowej, o ile oczywiście pozwalają na to warunki pogodowe. Z tego względu dochodzi do większej liczby wypadków z udziałem rowerzystów oraz kierujących hulajnogami. Zdarzenia te są niezwykle niebezpieczne, ponieważ w wielu przypadkach kolizja z samochodem kończy się odniesieniem poważnych obrażeń, a niekiedy nawet śmiercią. Kierujący rowerem albo hulajnogą nie jest bowiem w żaden sposób zabezpieczony przed uderzeniem z dużą siłą, jak ma to miejsce w przypadku kierowcy samochodu.
Podstawową przyczyną wypadków drogowych z udziałem rowerów i hulajnóg jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Co więcej, kierujący tymi pojazdami nierzadko szybko wyjeżdżają z zakrętów, wjeżdżają także na przejścia dla pieszych, co powoduje, że kierowcy samochodów mają problemy z ich zauważeniem i podjęciem odpowiedniej reakcji. Z tego też względu eksperci z zakresu bezpiecznej jazdy rekomendują zachowywanie podwyższonej ostrożności, a także częste patrzenie w lusterka.
Hulajnogi na drogach!
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2021 roku jeżdżący hulajnogami elektrycznymi mają obowiązek poruszać się po jezdni z prędkością do 20 km/h, jeżeli na danej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h lub jeszcze niższe. Zasadniczo jednak hulajnogami powinno się jeździć po ścieżkach rowerowych. Jeżeli jednak wzdłuż danej drogi nie ma ścieżki, a na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do ponad 30 km/h, wówczas można się nimi poruszać po chodniku. W takim przypadku szybkość powinna być zbliżona do tej, z którą poruszają się piesi.
Jak bezpiecznie wyprzedzić rowerzystę?
Wykonywanie takich manewrów jak wyprzedzanie rowerzysty oraz skręt w prawo mogą być obarczone ryzykiem spowodowania kolizji przez kierowcę samochodu. Aby je zminimalizować, należy prawidłowo ustawić prawe lusterko. Należy je ustawić w taki sposób, aby zjawisko tak zwanego martwego pola było, jak najmniejsze. Chodzi tutaj o sytuację, w której obiekt znajduje się za samochodem, jednakże jest on niewidoczny dla kierowcy. Może nim być jadący z tyłu rowerzysta, który narażony jest w takim przypadku na potrącenie. Istotne jest także właściwe ustawienie lusterka wewnętrznego. Otóż kierowca powinien w nim widzieć jedynie tylną szybę swojego pojazdu, nie zaś zagłówki tylnej kanapy. Dzięki temu będzie on mógł szybciej dostrzec rowerzystę jadącego za nim, a także inne ewentualne zagrożenia.
Wyprzedzając rowerzystę, należy również pamiętać o zachowaniu prawidłowego odstępu. Powinien on być bezpieczny, a więc na tyle duży, aby nie doszło do potrącenia. Co więcej, jadąc z dużą prędkością, trzeba pamiętać o tym, że dla rowerzysty niebezpieczny może okazać się podmuch powietrza będący efektem bliskiego przejazdu. Z tego też względu warto zwiększyć odstęp pomiędzy samochodem a wyprzedzanym rowerem.
Dodaj komentarz