Menu
 • Menu

  Toyota GR Yaris znów dostępna w Polsce

  Toyota GR Yaris to samochód, który zyskał sobie wielu sympatyków na całym świecie. Japończycy zbudowali bowiem auto rajdowe, które można eksploatować w ruchu drogowym. Produkcja tej wersji Yarisa jest limitowana, do tego na poszczególne rynki przewidziano określoną liczbę sztuk. Okazuje się, że Toyota przygotowała nową partię przeznaczoną na polski rynek.

  Toyota GR Yaris

  Toyota GR Yaris – samochód rajdowy na publiczne drogi

  Toyota GR Yaris to specjalny model opracowany przez japońskiego giganta wraz z jego sportowym oddziałem Gazoo Racing. Co ciekawe, w jego przygotowaniu uczestniczył również czterokrotny mistrz świata w rajdach samochodowych Fin Tommi Makinen.

  GR Yaris powstał w wyniku połączenia dwóch platform – tej znanej ze standardowego Yarisa oraz Corolli. Rozwiązanie to umożliwiło zastosowanie niezwykle zaawansowanego napędu na cztery koła GR-FOUR. Samochód wyposażono również w rozbudowaną aerodynamikę, a także ograniczono jego masę. Ze względu na zastosowane modyfikacje względem standardowej wersji pojemność bagażnika drastycznie zmalała, a na tylnych siedzeniach ilość miejsca jest po prostu symboliczna.

  Pod maską można znaleźć trzycylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1.6 litra. To jedna z najmocniejszych jednostek napędowych o trzech cylindrach na świecie, jakie można znaleźć w samochodzie drogowym. Dzięki turbodoładowaniu generuje ona moc 261 KM oraz 360 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co pozwala przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 5,2 sekundy. Prędkość maksymalna to natomiast 230 km/h.

  Samochód waży 1280 kg, a dzięki zaawansowanemu napędowi na cztery koła z programami jazdy każdy może poczuć się jak prawdziwy kierowca rajdowy. Trzeba tylko pamiętać o granicach swoich umiejętności.

  Toyota GR Yaris

  Produkcja ściśle limitowana

  Toyota GR Yaris jest produkowana w mocno ograniczonym nakładzie. Na polski rynek, zgodnie z pierwotnymi założeniami, miało trafić jedynie 305 egzemplarzy. Każdy z nich to wydatek około 150 tysięcy złotych. Cały nakład sprzedał się jednak błyskawicznie, a na portalach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi pojawiły się oferty ze znacznie wyższymi cenami. Co ciekawe, 187 sztuk zostało zamówionych jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, a więc przed dniem 24 października 2020 roku. Nabywcy nawet nie widzieli na żywo zakupionych aut.

  Toyota zdecydowała, że przeznaczy na polski rynek dodatkową partię samochodów, co ma związek z ogromnym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców. Z tego też względu jeszcze w 2020 roku Japończycy zdecydowali o dostarczeniu do salonów kolejnych 100 sztuk GR Yarisa. Z kolei w lutym 2021 roku podjęto decyzję dotyczącą sprowadzenia do Polski następnych 300 egzemplarzy, a obecnie w salonach można składać zamówienia na kolejne pojazdy.

   AutoVIPek – zdjęcia: biuro prasowe Toyota

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *