Menu
 • Menu

  Wpływ wart miliardy dolarów – jak inżynierowie i programiści kształtują światowy rynek technologii

  Specjaliści IT wywierają znaczący wpływ na globalny rynek technologii w różnych branżach, według szacunków wart dzisiaj wiele miliardów dolarów. Jak istotną rolę pełnią widać na przykładzie inżynierów z zespołów GlobalLogic, którzy tworzą rozwiązania dla klientów posiadających od 7% do prawie 40% udziałów w rynku w branżach samochodowej i technologicznej, ale również medycznej, medialnej czy telekomunikacyjnej. Projektowane i rozwijane przez nich technologie sprawiają, że ludzie są bezpieczniejsi, zdrowsi i mogą korzystać z wielu udogodnień.

  GlobalLogic

  Wyliczenia Gartnera wskazują, że całkowita wartość światowego rynku usług IT osiągnęła już poziom 1,3 biliona dolarów, a tempo jej wzrostu utrzymuje się na poziomie 7,9% rok do roku. Za rozwiązaniami, które kształtują dzisiaj poszczególne branże, napędzają cyfrową transformację przedsiębiorstw i wpływają na codzienność miliardów ludzi na całym świecie, stoją inżynierowie. Ich praca dalece wykracza poza zwykłe pisanie kodu i ma dzisiaj więcej niż jeden namacalny wyraz w różnych sektorach.

  Serce samochodu przyszłości

  Współczesne modele samochodów są niezwykle zaawansowane technologicznie i z każdym rokiem zyskują nowe możliwości, dzięki którym stają się bardziej ekonomiczne i ekologiczne, a jednocześnie bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Podstawą ich rozwoju są systemy i czujniki, które projektują, wdrażają i wciąż unowocześniają wyspecjalizowani inżynierowie. Wiele elementów ich codziennej pracy pozostaje niewidocznych dla oka kierowcy. Technologie uczenia maszynowego i rozpoznawania obrazów, nad którymi pracują, pozwalają samochodom identyfikować teren, określać lokalizacje i tworzyć mapy, które można wykorzystywać do bezzałogowej jazdy. Coraz większą rolę odgrywają również autonomiczne systemy, które monitorują stan kierowcy prowadzącego pojazd w czasie rzeczywistym i odpowiednio reagują w przypadku, gdy symptomy wskazują na ryzyko zaśnięcia.

  GlobalLogic

  Są jednak też takie rozwiązania, gdzie ten wpływ widać doskonale, jak systemy informacyjno-rozrywkowe, których wartość rynkowa w 2021 roku była szacowana na 7,3 miliardów dolarów. Zespoły inżynierów GlobalLogic od lat blisko współpracują z sektorem automotive, rozwijając ich możliwości i wdrażając np. systemy HUD wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną czy nowoczesne technologie komunikacyjne umożliwiające lepszą wizualizację danych.

  Tego rodzaju projektami inżynierowie bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, przykładając dużą cegiełkę do ograniczenia liczby wypadków na drogach.

  Innowacyjne oprogramowanie zmienia światowe rynki

  Cyfrowe rozwiązania i usługi zmieniają nie tylko sektor automotive, ale też dziesiątki innych branż. Kształtują doświadczenia odbiorców, ale też sposób, w jaki realizowane są procesy przez specjalistów różnych dziedzin. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że za innowacyjnymi technologiami, systemami i urządzeniami stoją inżynierowie w pocie czoła piszący kod.

  – Ludzie na całym świecie na co dzień korzystają z technologii, do powstania których przyczynili się specjaliści GlobalLogic. Kiedy dojeżdżają do pracy, oglądają ulubione programy telewizyjne, komunikują się z bliskimi za pomocą wideokonferencji lub automatycznie otrzymują dawkę insuliny. Wykwalifikowani inżynierowie naprawdę mają się czym pochwalić, zarówno z punktu widzenia ich ekspertyzy, jak i wpływu na globalny rynek technologii – podkreśla Andrii Yavorskyi, SVP w GlobalLogic. – Jako firma doceniamy wkład każdego inżyniera, którego wpływ wykracza daleko poza pisanie kodu – dodaje.

  Wspomniani programiści GlobalLogic są zaangażowani w projekty medyczne o szacunkowej wartości 50 miliardów dolarów*, uwzględniające np. aplikacje do śledzenia i analizy zdrowia pacjenta czy oprogramowanie dla urządzeń służących do udzielania pierwszej pomocy. Pracują przy projektowaniu technologii do strumieniowej transmisji obrazu i kablowego dostępu, a także oprogramowania dla routerów Wi-Fi. Korzystają z nich ludzie na całym świecie, pozostając w regularnym kontakcie i używając sieci www w ramach pracy, komunikacji i rozrywki. Inżynierowie wykorzystują też swoją wiedzę i doświadczenie, by tworzyć rozwiązania do nagrywania i miksowania 70% całej komercyjnej muzyki na świecie, z których korzystają czołowe zespoły oraz filmowcy przy tworzeniu ścieżek dźwiękowych kinowych hitów i uwielbianych seriali jak Gra o Tron.

  Inżynierowie zostawiają znaczący ślad

  Według prognoz w 2030 roku na świecie działać będzie 45 milionów software developerów. Dzisiaj już ponad 24 miliony każdego dnia tworzą cyfrowe rozwiązania i usługi. Wielu z nich nie zawsze zdaje sobie sprawę z faktycznych rezultatów, które przynosi ich praca.

  Chcąc zwiększać świadomość o roli inżynierów i możliwościach, które mają w swoich rękach, GlobalLogic rozpoczął kampanię „Make an impact beyond the code”. Jej celem jest opowiadanie o wpływie pracy programistów na różne aspekty życia oraz otaczającą nas rzeczywistość.

  – Śmiało możemy dzisiaj mówić, że za każdą napisaną przez inżynierów linijką kodu jest coś więcej. Widać to w każdej z branż, która wdraża innowacje i wykorzystuje nowe technologie. Dzięki codziennej pracy deweloperów świat staje się bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny, użytkownicy rozmaitych rozwiązań i urządzeń lepiej dbają o swoje zdrowie, a firmy mogą efektywniej realizować procesy i rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony – mówi Marek Matysiak, Vice President, Engineering GlobalLogic.

  W ten sposób GlobalLogic stara się inspirować, ale też poinformować szerokie grono użytkowników technologii o tym, kto odpowiada za wykorzystywane przez nich rozwiązania. Zachęca przy tym programistów, by zaczęli inaczej patrzeć na swój zawód i dostrzegli potencjał, który w nich drzemie. Każdy z nich dzisiaj może mieć wpływ na nasz szybko zmieniający się świat.

  *Udział w rynku i jego ekwiwalent pieniężny nie odnoszą się do wartości usług świadczonych przez firmę lub specjalistów IT, ale do odsetka lub naturalnego wyrażenia udziału w rynku, na który bezpośrednio lub pośrednio wpływają inżynierowie GlobalLogic.

  Do obliczenia udziału w rynku wykorzystano otwarte dane Mordor Intelligence.


  O GlobalLogic

  GlobalLogic (https://www.globallogic.com/pl/) jest liderem w dziedzinie inżynierii cyfrowej. Pomagamy wiodącym światowym markom projektować i tworzyć innowacyjne produkty, platformy i rozwiązania cyfrowe dla współczesnego świata. Łącząc strategiczny design, wszechstronną wiedzę inżynieryjną i specjalistyczną w zakresie danych, pomagamy naszym klientom osiągnąć sukcesy i przyspieszyć ich przejście na cyfrowy model zarządzania biznesem. GlobalLogic ma siedzibę w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych, a centra inżynieryjne i projektowe zlokalizowane są na całym świecie. Naszą rozległą wiedzą dzielimy się z klientami z branży motoryzacyjnej, komunikacyjnej, usług finansowych, opieki zdrowotnej, przemysłowej, medialnej i rozrywkowej, półprzewodników i technologicznej. GlobalLogic wchodzi do składu grupy Hitachi Ltd. Korzystając z danych i technologii, wprowadzamy innowacje społeczne, aby poprawić jakość życia ludzi na całym świecie.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *