Menu
 • Menu

  Rynek telefonów komórkowych

   

  Rynek telefonów komórkowychSpektakularne powroty i głośne premiery – tak można podsumować to co dzieje się w br. na rynku telefonów komórkowych. W pierwszym półroczu br. nie doszło do zasadniczych zmian na rynku sprzedaży smartfonów.

  Ewa Ploplis

  Liderem wielkości sprzedaży pozostaje Samsung. Wydarzeniem roku stał się jednak spektakularny powrót na rynek smartfonów marki Nokia. Do głośnych premier, jak zawsze w przypadku firmy Apple, można zaliczyć pojawienie się nowego iPhona 8.

  W pierwszym półroczu br. nie doszło do zasadniczych zmian na rynku sprzedaży smartfonów. Liderem pozostaje Samsung. Na drugim miejscu jest firma Apple. Na kolejnych miejscach uplasowały się trzy chińskie marki w kolejności: Huawei, OPPO (mało znana na polskim rynku) oraz Xiaomi.

  Mniejsza światowa sprzedaż smartfonów

  W II kwartale 2017 r. światowa sprzedaż smartfonów zmniejszyła się o 1,3 % w stosunku do analogicznego okresu ub. r. oraz o 0,8 % w stosunku do poprzedniego kwartału br. – wynika z danych International Data Corporation (IDC).

  Liderem na rynku sprzedaży smartfonów pozostaje Samsung. W II kwartale br. firma zanotowała sprzedaż telefonów w wysokości 79,8 mln sztuk. Na drugim miejscu uplasowała się firma Apple, która zanotowała wzrost sprzedaży o 1,5 % z 40,4 mln telefonów w ub. r. do 41 mln sztuk w br. Bardzo dobre wyniki zanotowały trzy kolejne w zestawieniu firmy z Chin. Na trzecim miejscu jest firma Huawei, która zanotowała wzrost sprzedaży o 19,6 %. Czwarta w zestawieniu firma OPPO miała wzrost sprzedaży o 22,4 %. Na piątym miejscu w klasyfikacji znalazła się firma Xiaomi, która może się pochwalić prawie 60% wzrostem sprzedaży.

  Większa sprzedaż smartfonów w Polsce

  W Polsce sprzedaż smartfonów zwiększa się. Tylko od stycznia do marca br. sprzedano w naszym kraju ponad 2 mln telefonów. Oznacza to wzrost o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. W zdecydowanej większości tj. w 89% były to urządzenia z oprogramowaniem Android. Sprzęt z oprogramowaniem IOS (w Apple) miał 11 proc. udziału w sprzedaży na polskim rynku. Wynikać to może głównie z wysokiej ceny tych urządzeń. Pozostałe modele wyposażone w inne systemy operacyjne, tj. m. in. Windows, nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem.

  Samsung liderem na polskim rynku smartfonów

  W Polsce liderem na rynku smartfonów zarówno pod względem liczby sprzedanych telefonów jak i wartości ich sprzedaży jest Samsung. Firma posiada ok. 30 proc. udział w polskim rynku telefonów komórkowych. Na drugim miejscu pod względem liczby sprzedanych urządzeń jest Huawei. Jednak pod względem wartości sprzedaży na drugim miejscu jest Apple.

  Lubimy smartfony o dużym ekranie

  Z prognoz IDE wynika, że w 2017 r. sprzedaż smartfonów na polskim rynku wyniesie ok. 8,5 mln szt. Urządzenia z LTE mają stanowić 90 proc. smartfonów sprzedanych w br.

  Rośnie popyt na smartfony o przekątnej ekranu między 5 a 6 cali. W I kw. 2017 r. stanowiły one 80 proc. wszystkich urządzeń, podczas gdy w ub. r. jedynie 60 proc.

  Nokia – nowy i zarazem stary gracz na rynku

  W tym roku pojawił się nowy gracz na światowym i polskim rynku smartfonów. Należy do niej legendarna firma Nokia. Nowe telefony komórkowe Nokii trafiły do sprzedaży w Polsce już w lutym 2017 r. Finowie zdecydowali się zrezygnować z oprogramowania Windows i swoje produkty oprzeć na najbardziej popularnym systemie operacyjnym tj. androidzie. Firmie zależy na dotarciu do nowych klientów.

  W ciągu trzech lat chcemy się znaleźć wśród najważniejszych graczy na rynku. Przepustką do tej pozycji będą dla nas kolejne atrakcyjne modele smartfonów takich jak Nokia 8. Na chwilę obecną całą naszą uwagę skupiamy na smartfonach i tradycyjnych telefonach komórkowych – mówi Pekka Rantala, dyrektor ds. marketingu w HMD Global. Obecnie ta chińska firma posiada licencję na produkcję telefonów Nokia.

  Dyrektor P. Rantala zapowiada, że Nokia ma kojarzyć się z jakością, niezawodnością, charakterystycznym designem i bardzo ludzkim podejściem do technologii, czyli cechami jakie pamiętamy z przeszłości tej firmy.

  Gdy w Chinach pojawił się pierwszy, po długim czasie, smartfon Nokii działający pod kontrolą Androida od razu stał się sprzedażowym hitem. Milion egzemplarzy telefonu Nokia 6 sprzedano w mniej niż 60 sekund.

  Nowy hit – Nokia8?

  Obecnie na polskim rynku pojawił się smartfon Nokia 8. Telefon posiada procesor Qualcomm Snapdragon 835. Działa w oparciu o system Android Oreo. Wyposażony jest w ekran o przekątnej 5,3 cala o rozdzielczości 1440×2560 pikseli. Smartfon jest wyposażony w także w aparat fotograficzny Zeiss 13 Mpix. W tylnej aluminiowej obudowie umieszczono podobny, podwójny aparat umożliwiający nagrywanie filmów w jakości 4K UltraHD.

  Producent podkreśla, że Nokii 8 jest wyposażona w funkcję Dual-Sight, pozwalającą na równoczesne korzystanie z kamer z obu stron smartfonu. Urządzenie oferuje również wsparcie dla dźwięku przestrzennego Nokia OZO. Warto dodać, że Nokia 8 jest tańsza od podobnej klasy modeli innych marek smartfonów. Jej cena została ustalona na poziomie 2599 zł.

  Szeroka gama smartfonów, która jest dostępna na rynku powoduje, że wybranie optymalnej propozycji jest nie lada wyzwaniem dla zwykłego klienta. Na jaki smartfon się zdecydować przy tak bogatej ofercie?

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *