Menu
 • Menu

  Smartfon z 5G – czy warto go już kupować?

  O technologii 5G mówiło się w ostatnim czasie wiele. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pozwoli ona telefonom na większe możliwości. Czy to jednak już czas na smartfon z 5G? A może lepiej jeszcze trochę poczekać?

  Smartfon z 5G

  Smarfony z 5G są drogie

  Jak w przypadku każdej nowinki technologicznej, tym bardziej tego kalibru, chcąc kupić smartfon z 5G, musimy sięgnąć znacznie głębiej do kieszeni. Różnica w cenach między modelami z 4G a 5G jest w tej chwili bardzo duża. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, z drugiej jednak warto zastanowić się nad tym, czy aby na pewno potrzebujemy urządzenia z takimi możliwościami.

  Przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, że w tej chwili przesiadka na nowszy model telefonu wcale nie da nam specjalnie większych możliwości. Technologia 5G jest nowa i najnowsze urządzenia nie wykorzystują jej jeszcze w pełni. Zapłacimy więc duże pieniądze za smartfon z 5G, który nie zapewni nam bardziej komfortowego użytkowania względem tańszej konkurencji. A jak to mawiają – skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

  Pod względem cenowym zdaje się, że naprawdę lepiej jeszcze troszeczkę poczekać. Nowsze modele będą lepsze pod względem wykorzystania technologii.

  Smartfon z 5G w Polsce nie ma jeszcze takich możliwości

  Oprócz samego urządzenia ważna jest jeszcze infrastruktura. A w przypadku Polski jest ona bardzo uboga. Oczywiście operatorzy komórkowi konsekwentnie inwestują w rozwój swoich obiektów, jednak póki co, co oczywiste, skupia się głównie na największym miastach. Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach będą pewnie musiały poczekać około trzech lat. A przecież ten czas to okres życia przeciętnego smartfona.

  Można powiedzieć, że urządzenia w Polsce już są, ale infrastruktury już nie. Jeśli zdecydujemy się na zakup smarfona z 5G, to nie będziemy w stanie skorzystać z pełni jego możliwości. To kolejny argument za tym, aby wstrzymać się jeszcze z wybieraniem tych modeli. Oczywiście niektórzy mogą chcieć kupić urządzenie i czekać na moment, gdy uda się je w pełni wykorzystać. To jednak nie wydaje się być szczególnie dobrym pomysłem, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualne ceny. Wydając mniej możemy dostać smartfona, który w praktyce da nam tyle samo co w teorii lepsze urządzenie.

  Smartfon z 5G po prostu niepotrzebny?

  Kolejną sprawą są… nasze potrzeby. Jakkolwiek to nie zabrzmi, w przypadku sieci 4G i urządzeń komórkowych technologia poprzedniej generacji dalej zdaje się być tą w pełni wystarczającą. Aktualnie w przypadku lwiej części użytkowników telefonów komórkowych aktualne możliwości powinny w pełni odpowiadać wszelkim potrzebom. W przypadku smartfona z 5G różnica i tak mogłaby być dla nas niedostrzegalna podczas codziennego użytkowania urządzenia.

  Wiadomo, że każdy z nas chciałby mieć możliwie jak najszybszy internet, jednak jeśli już teraz wszystko ładuje się nam w oka mgnieniu, to czy faktycznie potrzebujemy tak kosztownej przesiadki? Zdaje się, że nie.

  W przypadku 5G warto mieć na uwadze to, że jego głównym celem jest rozwój Internetu Rzeczy (IoT). Innymi słowy to nie smarfony z 5G są w tym przypadku kwestią priorytetową. Można powiedzieć, że  w ich przypadku nowa technologia jest po prostu miłym bonusem, ale niekoniecznie specjalnie potrzebnym.

  Oczywiście jeśli ktoś chce mimo wszystko zakupić taki smartfon, to nikt nie może mu tego zabronić. Po prostu czasem pogoń za najnowszymi trendami nie jest wyjątkowo opłacalna.

  Jan Strychacz

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *