Menu
  • Menu

    Power over Ethernet – technologia, która zmieniła oblicze bezpieczeństwa

    Wśród nowoczesnych rozwiązań automatyki budynkowej, monitoringu i systemów dozoru nie brakuje tych, które bazują na technologii Power over Ethernet. To jednocześnie doskonały przykład tego, jak teoretycznie drobne zmiany mogą zaważyć na rozwoju całego sektora, a w tym przypadku – nawet kilku gałęzi gospodarki. Zobacz, czym jest Power over Ethernet i jakie ma znaczenie dla rynku ochrony.

    Power over Ethernet

    Technologia PoE, czyli jeden kabel do wszystkiego

    Przez lata technologie bezpieczeństwa borykały się w problemami w zakresie zasilania. Dotyczyło to zwłaszcza aparatury detekcyjnej. Wprowadzony w połowie pierwszej dekady XXI w. standard IEEE 802.3af, powszechnie znany jako PoE (Power over Ethernet), zmienił oblicze rynku urządzeń detektywistycznych, systemów dozorowych i wprowadził technologię na zupełnie inny poziom.

    Technologia Power over Ethernet, zgodnie z nazwą, umożliwia przesył energii elektrycznej potrzebnej do zasilania urządzeń poprzez kable ethernetowe. W praktyce więc jeden kabel, Ethernet, służy zarówno do transmisji sygnału łączności (internet), jak i zasilania elektrycznego. Ta z pozoru drobna zmiana stanowi prawdziwą rewolucję dla wielu urządzeń.

    Zalety wykorzystania technologii PoE w sektorze ochrony mienia i osób

    Korzyści z zastosowania technologii Power over Ethernet szczególnie doceniła branża ochroniarska. Nowoczesne systemy dozoru, centrale alarmowe i monitoring zewnętrzny oraz wewnętrzny, to główne przedmioty implementacji PoE. Dzięki braku konieczności doprowadzania osobnego kabla zasilającego, rozmieszczenie poszczególnych urządzeń jest znacznie łatwiejsze. Wynika to z charakterystyki miejsc montażowych. Nierzadko przewody zasilające jest po prostu trudniej poprowadzić po budynkach w porównaniu do kabli ethernetowych.

    Największą zmianę technologia PoE odcisnęła na dużych systemach bezpieczeństwa i infrastruktury sieciowej. Ograniczona liczba łączy wiąże się także z korzyściami funkcjonalnymi. Infrastruktura sieci bezprzewodowej może być konfigurowana bez oddzielnego zasilania dla punktów dostępowych. Ogranicza się więc konieczność podłączania każdego elementu infrastruktury. Routery, repeatery, modemy mogą być podłączane szeregowo za pomocą kabla ethernetowego. Można więc powiedzieć, że technologia ta upraszcza konstrukcję całej sieci, pomaga w instalacjach przeprowadzanych w trudno dostępnych miejscach, a co za tym idzie – korzystnie wpływa na parametry finansowe realizowanych przedsięwzięć. Ponadto istotny jest także wpływ na zdolność do zarządzania siecią i bieżący monitoring zużywanej mocy. Power over Ethernet zapewnia znacznie lepszą kontrolę nad poszczególnymi podzespołami systemu, umożliwiając zdalne resetowanie, włączanie i wyłączenia wybranych urządzeń.

    Dalszy rozwój standardów PoE

    Pierwszy standard PoE – IEE 802.3af-2003 – zapewniał moc 15,4 W na każdy port. Mankamentem pierwszej odsłony serii były jednak duże straty mocy odczuwalne na urządzeniach końcowych. Technologia Power over Ethernet została jednak przyjęta bardzo optymistycznie, dlatego kontynuowano dalsze prace związane z jej modernizacją.

    Druga aktualizacji technologii PoE – IEEE 802.3at-2009 – określana jako PoE+ była rozwinięciem pierwszych rozwiązań. Za pomocą kabla ethernetowego można było dostarczać moc do aż 25,5 W i dotyczyło to wszystkich urządzeń podłączonych do układów. Znacznie zminimalizowano straty mocy. Na tym jednak nie poprzestano. Kolejny wariant pojawił się w 2016 roku (IEEE 802.3bu-2016), który wprowadził także możliwość zasilania standardów jednoparowych. Tym samym technologia Power over Ethernet stała się niezwykle popularna w zastosowaniach typowo przemysłowych; w liniach produkcyjnych i maszynach produkcyjnych.

    Dwa lata później, w 2018 roku, standard przeszedł kolejną rewolucję. Wariant IEEE 802.3bt (4PPoE) ma łącznie cztery tryby energetyczne ze względu na rodzaj mocy. Maksymalna moc dla tego wariantu wynosi aż 100 W. Takie możliwości jeszcze bardziej rozszerzają katalog urządzeń i maszyn, które będą mogły być zasilane poprzez kable ethernetowe, a nie standardowe zasilające. Wyczerpuje też praktycznie całkowicie wszystkie zastosowania, które spotykamy w sektorze zabezpieczeń, automatyki budynkowej, ochrony dóbr i mienia. Wszystko wskazuje na to, że technologia ta będzie dalej rozwijana.

    Mikołaj Lisewski 

    Udostępnij

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *