Menu
 • Menu

  Najnowsza aktualizacja Androida – nadciąga Android 12

  Już niedługo na polskim rynku technologicznym pojawi się nowa aktualizacja androida, Android 12. System Google zaprezentuje kilka systemowych nowości. Kiedy możemy się ich  spodziewać? Co nowego pojawi się w aktualizacji oraz jakie modele smartfonów ją otrzymają? Zapraszamy do lektury artykułu.

  Android 12

  Data premiery Android 12

  Według oficjalnych informacji Android 12 ma trafić do użytkowników we wrześniu 2021 r. Natomiast aktualizacja ta będzie przechodziła betatesty już w okresie wakacyjnym. Warto zaznaczyć, iż Google chce powrócić do nazywania poszczególnych wersji systemowych. Najnowsza aktualizacja android ma nosić nazwę Snow Cone, nawiązując do popularnego w USA deseru lodowego.

  Nowości w Android 12

  Aktualizacja oprogramowania android to między innymi odświeżony wygląd a także nowe widgety z obsługą stosów. Aktualizacja ta będzie się również charakteryzowała unowocześnionym systemem zabezpieczeń. Android 12 to nowy system zarządzania pamięcią masową, który pozwoli na lepsze wykorzystywanie dostępnej przestrzeni dyskowej. System ten ma posiadać także możliwość wprowadzania aplikacji w hibernację. Zabieg ten będzie polegał na monitorowaniu aktywności użytkownika w danych aplikacjach.

  Zmodyfikowany tryb zarządzania siecią

  Aktualizacja android to także zmodyfikowany typ zarządzania siecią. System otrzyma więcej kontroli nad tym jakie dane aplikacje korzystają z Internetu. Android 12 będzie posiadał również funkcję podwójnego stuknięcia w obudowę. Google pracuje nad systemem autorotacji. W celu rozpoznania kiedy i pod jakim kątem patrzymy na ekran ma on wykorzystywać przedni aparat telefonu. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego obracania ekranu. Aktualizacja systemu android będzie również atrakcyjna dla graczy. Android 12 to zwiększona wydajność urządzenia a także poprawienie płynności rozrywki. Aktualizacja android otrzyma nowe narzędzie do wykonywania zrzutu ekranu, które pozwoli na tworzenie przewijanych zrzutów ekranów. Będzie można również korzystać z gestów podwójnego stuknięcia w obudowę oraz grupować pary aplikacji. Android 12 to również wybór koloru wiodącego systemu operacyjnego. Będzie miał on podobny wygląd do akcentów stylistycznych w Windows 10. Po wybraniu koloru jakim jesteśmy zainteresowani interfejs użytkownika zaproponuje kolorowe wstawki w obrębie całego systemu.

  Zmiany kosmetyczne w Android 12

  Aktualizacja android to również drobne zmiany kosmetyczne. Jego interfejs ma mieć niebieski odcień. Zarówno jasny jak i ciemny. Informacje wyświetlane w panelu powiadomień mają być w większych odstępach. Swój rozmiar zwiększy przełącznik w menu, który ma się wyróżniać od pozostałych.

  Ciemny tryb

  Google planuje wprowadzić w Android 12 ciemny tryb, co w praktyce oznacza, że ekran będzie można przyciemnić jeszcze bardziej. Z poziomu paska powiadomień będzie można sterować jasnością. Będzie to rozszerzenie standardowego trybu ciemnego, który obecnie występuje w Android 11.

  Modele smartfonów z aktualizacją android

  Jako pierwsi aktualizację oprogramowania android otrzymają posiadacze Google Pixel 4, 4a, 5 oraz Pixel 6. Modele smartfonów, które otrzymają aktualizację Android 12 to między innymi: Lenovo/Motorola, LG, Huawei, Oppo, One Plus ASUS, Google, Honor, Nokia, Realme, Sony, Samsung, Xiaomi/Redmi. Może to jednak ulec zmianie.

  Groźne oprogramowanie Malware

  Malware jest to groźne oprogramowanie podszywające się pod aktualizację android. Oprogramowanie to krąży po sieci i wybiera najlepszy moment, aby zainfekować urządzenie. Oprogramowanie wykorzystuje luki w programach zabezpieczających. Często pobierane jest świadomie podczas korzystania z nowych aplikacji. Może ono zainfekować komputer, laptop, telefon lub tablet. Malware działa na wiele sposobów i stwarza różnego rodzaju zagrożenie. Do najbardziej znanych zagrożeń należą: wirusy, robaki, trojany. Wszelkie zmiany jakie zauważymy podczas użytkowania telefonu, laptopa, tabletu czy też komputera mogą świadczyć o tym, że został on zainfekowany przez to groźne oprogramowanie. Początkowe, znaczne spowolnienie urządzenia może zakończyć się całkowitą blokadą systemu.

  Karolina Solińska 

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *