Menu
 • Menu

  Mobilna przyszłość według Boscha

  Samochód obok domu i miejsca pracy stał się trzecią bardzo ważną  sferą w naszym życiu. Droga do pracy i powrót z niej często nie jednemu z nas zajmuje nawet kilka godzin, do tego dochodzą na przykład wyjazdy służbowe.

  Mobilna przyszłośćBosch chce sprostać współczesnym wymaganiom i pokazuje nowe auto koncepcyjne. Zautomatyzowane i połączone z internetem funkcje w samochodzie nie tylko pozwolą na bezpieczniejszą podróż, ale i na bardziej komfortową.

  Interfejsy użytkownika i inteligentny zestaw wskaźników

  W samochodzie koncepcyjnym, Boscha kamera monitorująca rozpoznaje kierowcę i odpowiednio do jego potrzeb ustawia kierownicę, lusterka i temperaturę. Automatycznie ustawiana jest również kolorystyka zestawu wskaźników, aktualizują się terminy w kalendarzu, wyświetla się ulubiona muzyka, najnowsze podcasty i cel jazdy w nawigacji.

  Kamera czuwa także podczas jazdy, w szczególności gdy kierowca czuje się senny, wykrywa poziom zmęczenia i rozpoznaje czy kierowca zasypia. Dodatkowo system określa zdolność kierowcy do koncentracji i stopień zmęczenia, a w razie potrzeby wysyła ostrzeżenie.

  Mobilna przyszłość„Łączenie samochodów z ich otoczeniem oraz internetem stanowi kluczowe wyzwanie dla przyszłej mobilności. W ten sposób sprawiamy, że łączność z siecią jest doświadczana osobiście, a ludzie zyskują więcej czasu na prowadzenie własnego życia, nawet podczas kierowania samochodem” – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu Robert Bosch GmbH.

  Interaktywny interfejs typu HMI dostarcza kierowcom w odpowiednim momencie ważnych informacji i jest stałym obserwatorem. W przyszłości zautomatyzowane i podłączone do internetu funkcje będą obsługiwane intuicyjnie, wygodnie i bezpiecznie. Kierowcy będą mogli dostosować je do indywidualnych wymagań.

  W aucie koncepcyjnym została zastosowana technologia pozwalająca na sterowanie niektórymi funkcjami za pomocą gestów i poprzez dotyk. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu czujników ultradźwiękowych, które wytwarzają wyczuwalny opór w momencie gdy kierowca wykonuje gest w obszarze rejestrowanym przez kamerę. Sterowanie gestami ułatwia prowadzenie auta, bez dotykania wyświetlacza mogą przyjmować połączenia telefoniczne lub wywoływać nową playlistę.

  Komunikacja z całym światem – inteligentny dom, warsztat

  Samochód i dom są ze sobą połączone za pośrednictwem sieci internetowej, dlatego już w podróży możesz zaplanować kolację. Asystent kuchni Bosch może w samochodzie zaproponować przepisy kulinarne online. Natomiast z samochodu możemy zajrzeć do wnętrza lodówki podłączonej do sieci, i już wiemy jakie mamy w niej składniki.

  Mobilna przyszłośćPołączenie sieciowe pomiędzy samochodem i domem pozwala kierowcy również na sprawdzenie tego czy zamknął okno lub drzwi wejściowe. Wystarczy gest lub przycisk palca na wyświetlaczu, żeby zamknąć automatycznie dom i stale go monitorować.

  Auto podłączone do internetu ma również połączenie z warsztatem, który powiadamia kierowcę o konieczności przeprowadzenia przeglądu okresowego, wyznacza termin wizyty w warsztacie i zadba o to, żeby niezbędne części zamienne czekały w serwisie.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *