Menu
 • Menu

  Jaka myszka do komputera? Praktyczne wskazówki

  Myszka komputerowa to w dzisiejszych czasach podstawowe narzędzie pracy w wielu branżach. Touchpad spotykany w laptopach często bywa niewygodny, ponadto jest mało precyzyjny i nadaje się w zasadzie wyłącznie do stosowania w sytuacjach awaryjnych lub podczas podróży. Jaką myszkę do komputera kupić? Cóż, jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

  Myszka do komputera

  Myszka do komputera – przewodowa czy bezprzewodowa?

  Jest to najprawdopodobniej pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. Najbardziej powszechna myszka do komputera to ta przewodowa. W dzisiejszych czasach wystarczy podpiąć kabel USB do naszego sprzętu i w zasadzie możemy już zacząć korzystać z tego urządzenia.

  Dużym plusem myszek przewodowych jest duża precyzja. Kabel zapewnia brak zakłóceń pomiędzy ruchem myszki a ekranem komputera. Dzięki temu może być nam łatwiej nią operować. Ponadto nigdy nie dojdzie do sytuacji, gdy rozładuje nam się bateria akurat w trakcie pracy.

  Natomiast wśród myszek do komputera to te bezprzewodowe uchodzą za bardziej praktyczne. Nie ma się zresztą czemu dziwić – są bardziej mobline i nadają się do pracy nawet w nieco ekstremalnych warunkach. Niektórzy doceniają także to, że kabel nie plącze się im pod ręką, mają więc większy komfort pracy. Ponadto myszki te nadają się do sterowania telewizorem, co jest niewątpliwą zaletą.

  W przypadku myszek bezprzewodowych problemem jest czasami przesył sygnału. Z tego powodu mają one gorszy czas reakcji, co przeszkadza między innymi graczom. Jeśli więc zależy nam na czasie oraz precyzji, powinniśmy raczej pogodzić się z kablem i wybrać mysz przewodową.

  Myszka do komputera – optyczna czy laserowa?

  Kolejną zagwozdką jest wybranie pomiędzy myszką optyczną a laserową. Różnica pomiędzy nimi jest dość znaczna, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas dokonywania zakupu.

  Myszki laserowe opierają się na… nie zgadniecie, diodzie laserowej. Dzięki temu urządzenia te cechują się bardzo dużą precyzją oraz czułością (którą przeważnie można regulować). Inaczej jest z myszką optyczną. W swojej pracy wykorzystuje ona diodę LED, która wysyła do urządzenia sygnał. W ten sposób myszka wie, w jakim miejscu się znajduje i przesyła tę informację do komputera. Niestety, w tym przypadku precyzja jest zdecydowanie niższa względem wersji laserowej.

  Na jaką myszkę do komputera powinniśmy się więc zdecydować? Zdecydowanie lepsza jest ta laserowa, jednak modele te są też zauważalnie droższe. Jeśli więc nie zależy nam na niesamowitej precyzji, myszka optyczna może okazać się lepszym (a na pewno tańszym) wyborem.

  Myszka do komputera – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

  Zacznijmy od wyglądu, ponieważ w tym wypadku jest on naprawdę istotny. Przede wszystkim myszka powinna dobrze leżeć nam w dłoni. Kobiety często narzekają na to, że ich urządzenia są zbyt dużych rozmiarów, przez co ciężko się im nimi posługuje. Ponadto niektóre modele zostały stworzone wyłącznie z myślą o osobach praworęcznych. Jeśli jesteśmy więc mańkutami powinniśmy zdecydować się na inny egzemplarz.

  Skoro przy wyglądzie jesteśmy – ważna jest także jakość samego plastiku. Niektóre tańsze myszki do komputera mogą się nam szybko zużyć. Czasem lepiej wydać troszkę więcej, ale nabyć urządzenie, które dłużej nam posłuży.

  Kolejną sprawą jest częstotliwość. Ta kwestia to jednak cecha ważna głównie dla graczy. Jeżeli gramy online, często zależy nam na tym, aby kursor zareagował możliwie jak najszybciej. Im wyższa częstotliwość, tym szybsza reakcja.

  Ostatnią rzeczą jest sensor. 1000 DPI powinno spokojnie wystarczyć podczas pracy biurowej lub do swobodnego korzystania z komputera. Jednak i w tym przypadku gracze potrzebują znacznie czulszych sensorów.

  Myszka do komputera musi spełniać nasze potrzeby. Jeżeli już w sklepie czujemy, że nie jesteśmy przekonani do danego modelu, wówczas warto sięgnąć po inny. Z tym urządzeniem w ręku spędzimy najprawdopodobniej bardzo dużo czasu, dlatego najlepiej od razu kupić taki, z którego korzystanie będzie w pełni komfortowe.

  Jan Strychacz

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *