Menu
 • Menu

  Jak rozwiązania IT wspierają branżę retail i e-commerce?

  Wciąż rosnące oczekiwania klientów, w połączeniu z rozwojem technologii informatycznych sprawią, że systemy IT w sprzedaży będą wszechobecne – mówi Piotr Suwałowski, CEO SerwNet

  Piotr Suwałowski

  Piotr Suwałowski, Prezes Zarządu firmy SerwNet Sp. z o.o.

  Panie Piotrze, ostatni rok to rewolucja dla wielu branż, a przykładami mogą być handel detaliczny oraz e-commerce. Jak pandemia wpłynęła na rozwój tych obszarów biznesowych?

  Piotr Suwałowski – W 2020 roku z wiadomych przyczyn konsumenci przestawili w znacznym stopniu się na robienie zakupów przez Internet – a więc znaczenie e-commerce jeszcze bardziej wzrosło. Według mnie, pandemia jedynie przyspieszyła to co było nieuniknione – wzrost stopnia cyfryzacji wielu branż. Jeśli chodzi o stacjonarny handel detaliczny oraz e-commerce, to granica między jednym a drugim stopniowo się zaciera, ponieważ coraz więcej salonów stacjonarnych prowadzi również sklepy online, a jeśli nie, to używa systemów informatycznych, wspomagających sprzedaż.

  Jakie są przykładowe korzyści, które sprzedaży internetowej zapewnia branża IT?

  Piotr Suwałowski – Na rynku dostępne są liczne systemy informatyczne wspierające firmy prowadzące sprzedaż internetową. Narzędzia te generalnie służą do optymalizacji procesu sprzedaży oraz zwiększania zysków. Są to na przykład systemy ERP, CRM, narzędzia wspierające działania marketingowe lub systemy do obsługi programów lojalnościowych. Wachlarz dostępnych rozwiązań jak widać jest bardzo bogaty, a wszystko zależy od tego czego potrzebuje dana firma.

  A jak na tle innych rozwiązań wspomagających sprzedaż, prezentuje się aplikacja SerwNet?

  Piotr Suwałowski – Nasza nowa aplikacja to narzędzie przeznaczone dla branży handlowej i logistycznej. Służy ona do wspomagania codziennego zarządzania stacjonarnymi salonami sprzedaży, poprzez stałą optymalizację ich wydajności. Przykładowe funkcjonalności, jakie zawiera aplikacja SerwNet to możliwość realizowania i rozliczania inwentaryzacji rocznych oraz inwentaryzacji częściowych na wybranych grupach towarowych. Jej użycie przekłada się na spadek strat inwentaryzacyjnych w salonach. Umożliwia również uzyskanie rzetelnej informacji o dostępności artykułu w sklepie internetowym jak i stacjonarnym. A wszystko to to dopiero początek, ponieważ aplikacja daje również możliwość łatwego wyświetlania historii sprzedaży oraz informacji o produkcie. Ułatwia również drukowanie cenówek i kodów ean. Dzięki niej możemy skrócić czas prawie każdej niezbędnej w sklepie stacjonarnym aktywności.

  Jakie wyzwania staną przed branżą e-commerce i retail?

  Piotr Suwałowski – Dużym wyzwaniem będzie na pewno stworzenie Backlogu zadań. Praca handlowo-marketingowa wiąże się z ciągłymi zmianami oraz tym, że klienci za każdym razem są inni i wymagają odrębnego podejścia sprzedażowo-projektowego. Przydzielanie zadań i ich priorytetyzacja wymaga więc pracy równoległej w kilku projektach, co może rodzić niebezpieczeństwo „odpuszczania” tematów trudnych na rzecz łatwiejszych lub koncentrację pracy na niewłaściwym kliencie.

  Jakie są Pana przewidywania, co do przyszłych związków sprzedaży z systemami IT?

  Piotr Suwałowski – Wciąż rosnące oczekiwania klientów, w połączeniu z rozwojem technologii informatycznych sprawią, że systemy IT w sprzedaży będą wszechobecne. Praca w działach handlowych i marketingowych nieustannie się ewaluuje, a klienci wymagają coraz  bardziej efektywnego podejścia do sprzedaży. Dużym wyzwaniem będzie stworzenie takich systemów, które przyspieszą jeszcze proces zakupów, rozliczeń, inwentaryzacji a do tego kontroli nad wydatkami i stanami magazynowymi. Nie jest niemożliwym, aby stworzyć jeszcze sprawniejsze narzędzia IT, ale w tym zakresie wszystko leży po stronie odbiorcy. W zależności od tego, czego oczekuje klient, programiści firmy SerwNet są na tyle wyspecjalizowani, że są w stanie stworzyć takie rozwiązania.

  Piotr Suwałowski, Prezes Zarządu firmy SerwNet Sp. z o.o., czołowej firmy IT istniejącej w Polsce od 1999 r. Ekspert z zakresu systemów ERP Symfonia. Przez wiele lat doradzał instytucjom w obszarach procesów zarządczych w branży IT. Obecnie  realizuje projekty dla korporacji i instytucji państwowych w zakresie systemów i powiązań z  finansami, księgowością, kadrami i płacami, a także wspierające procesy sprzedażowe, logistyczne i produkcyjne. Twórca nowości, aplikacji webowej Intranet SerwNet. Prywatnie pasjonat caravaningu oraz dalekich podróży.

  SerwNet Sp. z o.o. z powodzeniem tworzy i wdraża systemy informatyczne dedykowane małym, średnim i dużym firmom bez względu na branżę, którą reprezentują. Rozwiązania te cieszą się dużą popularnością, ponieważ bez trudu mogą być one przystosowane do potrzeb konkretnej firmy, niejako „uszyte na miarę”. Między innymi dzięki temu z usług i produktów, związanych z systemami do zarządzania przedsiębiorstwem, za pośrednictwem SerwNet skorzystało już ponad 2000 klientów o różnorodnym profilu działalności.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *