Menu
 • Menu

  Jak prawidłowo wybrać opony zimowe?

  opony zimoweOpony, czyli jedyny element wyposażenia, który ma styczność, w dodatku stałą, z nawierzchnią jezdni. Ogumienie ma więc kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Szczególnie ważne jest, aby wybrać dobre opony zimowe, których będzie się używać w trudnych zimowych warunkach.

  Co oznaczają parametry opon?

  Ogumienia mają różną specyfikację, a na półkach sklepowych i w sieci spotkać można przykładowo opony zimowe r18 245/45. W tym przykładzie literka „r” oznacza, że ogumienie zostało wyprodukowane w technologii radialnej, która od lat jest zdecydowanie najbardziej popularna. „18” to średnica opony wyrażona w calach, 245 to szerokość opony w milimetrach, a 45 jej profil. Profil, czyli procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. W powyższym przykładzie oznacza to, że opona ma 110,25 milimetrów (45%*245= 110,25).

  Na ogół ogumienie o niższej średnicy jest montowane w mniejszych samochodach, a więc opony zimowe 15, dedykowane są głównie posiadaczom aut miejskich. Opony o niższym profilu są zaś często spotykane w samochodach sportowych, ponieważ ułatwiają prowadzenie pojazdu nawet przy dużych prędkościach, a w dodatku wielu uważa je za po prostu ładniejsze. Zaletą opon o większym profilu jest zwykle to, że lepiej sprawują się na nierównościach.

  Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać opony o właściwej specyfikacji technicznej do swojego pojazdu. O tym, jakie parametry będą właściwe można się dowiedzieć przez sprawdzenie zaleceń producenta. Podpowiedzią mogą być też informacje zawarte na już używanym ogumieniu. Wszystkie opony mają bowiem podane wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ich średnicy oraz pozostałych parametrów. Wybierając opony, ważne jest także to, aby cechowały się one odpowiednim indeksem nośności oraz prędkości.

  Czy wybrać nowe, czy też używane opony?

  Chcąc zaoszczędzić, można wpaść na pomysł kupna opon używanych, które faktycznie będą znacznie tańsze niż nowe. Niestety takie rozwiązanie wiąże się z ogromnym ryzykiem. Nigdy nie ma się bowiem pewności, w jakim stanie są używane opony i czy nie mają wad ukrytych. Opony używane posłużą także znacznie krócej od nowych.

  W dodatku kupno opon używanych wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, na ich znalezienie. Nowe opony zimowe można zaś kupić prosto i szybko.

  Gdzie opłaca się kupić opony zimowe?

  Nowe opony można kupić bezproblemowo. Wystarczy udać się do sklepu motoryzacyjnego lub też skorzystać ze sklepu online. To drugie rozwiązanie jest jednak zwykle dużo bardziej opłacalne, ponieważ ceny opon są tam często dużo niższe.

  W dodatku kupując online, transakcje można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Przy pomocy kilku kliknięć wystarczy wybrać średnicę i pozostałe parametry, aby pojawiały się  np. opony zimowe r16 w bardzo szerokim asortymencie.

  Czy droższe opony są lepsze?

  Kiedy wie się już, o jakiej średnicy i specyfikacji opon się szuka oraz gdzie warto je kupić, pozostaje ostatnia decyzja. Jest nią wybranie konkretnego modelu opon. Wybór jest naprawdę duży. Rynek oponiarski jest bowiem ogromny, a prym wiodą na nim amerykańskie, europejskie, czy też azjatyckie przedsiębiorstwa.

  Niezależnie więc od tego czy potrzebne są opony zimowe 17, czy też jakiekolwiek inne, to będzie można liczyć na wiele ciekawych ofert. W UE panują przepisy, które powodują, że wszystkie opony mają podane ujednolicone parametry na etykietach opon. Dzięki nim nawet laik może z łatwością porównać opony pod względem ich poziomu przyczepności, efektywności paliwowej oraz generowanego hałasu. Więcej informacji można także uzyskać, czytają profesjonalne i niezależne testy opon.

  Zwyczajowo dzieli się opony na trzy kategorie. Najtańsze opony klasy ekonomicznej można zalecić kierowcom, którzy jeżdżą względnie mało, na krótki trasy i bez przesadnej prędkości. Opony klasy średniej zapewniają wyważony stosunek jakości do ceny, przez co są bardzo częstym wyborem. Dla osób, które jeżdżą dużo, w tym na dalekie trasy, a także poruszają się pojazdem o dużej mocy silnika, zdecydowanie zalecić można kupno opon klasy premium. Należą one do droższych, jednak zapewniają też najlepsze właściwości, a na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *