Menu
 • Menu

  Internet do gier – o czym należy pamiętać?

  Internet do gier to kwestia, która nurtuje wielu graczy lubiących rozgrywkę sieciową. Stabilne łącze to podstawa, bez niego ciężko bowiem o osiąganie dobrych rezultatów. Przede wszystkim będą interesowały nas dwa parametry: download oraz upload. Dodatkową kwestią jest limit danych.

   

  Internet do gier – download

  Download to deklarowana przez naszego dostawcę prędkość pobierania. Dzisiejsze gry potrafią ważyć kilkadziesiąt gigabaitów, dlatego jeśli zależy nam na szybkim pobieraniu danych, powinniśmy rozejrzeć się za internetem światłowodowym. Jest to zdecydowanie najlepszy internet do gier, jednak nie jest on dostępny w każdym miejscu. Jednak to właśnie on gwarantuje nam najbardziej stabilny przesył danych.

  W sieci znajdziemy różne opinie dotyczące optymalnej prędkości internetu. Prawda jest jednak taka, że często są to opinie przesadzone, których jedynym celem jest polecenie najlepszej, a często i najdroższej oferty. Obecnie większość dostępnych na rynku propozycji powinno wystarczyć do grania online.

  Ważniejszą kwestią jest liczba dostępnych danych, ponieważ to ona może okazać się problematyczna. Wielu dostawców internetu oferuje konkretny pakiet danych. Po jego przekroczeniu prędkość naszego łącza drastycznie spada. Ciężko powiedzieć, ilu gigabaitów danych miesięcznie potrzebujemy. Niektórym wystarcza 30GB, inni narzekają mając do dyspozycji 250GB. Jeśli nie mamy możliwości zakupu internetu bez limitu, wówczas powinniśmy rozejrzeć się za ofertą nielimitowanych danych w godzinach nocnych. To pozwoli nam pobrać najważniejsze rzeczy podczas naszego snu, a za dnia będziemy mogli cieszyć się grami i aplikacjami.

  Dodatkowa porada: Jeśli faktycznie zdecydujemy się na internet z nielimitowanym transferem nocnym, to zawsze przed snem warto sprawdzić, czy nasze ulubione gry nie wymagają aktualizacji. Często są one pokaźnych rozmiarów, dlatego warto pobrać je bez uszczuplania naszego pakietu danych.

  Internet do gier – upload

  Kolejnym istotnym parametrem jest upload. Często się go bagatelizuje, tymczasem w przypadku graczy jego znaczenie jest niezwykle ważne. Odpowiada on za prędkość wysyłania danych, dlatego powinien być możliwie jak najwyższy.

  Internet do gier powinien szybko przesyłać dane z naszego komputera, szczególnie w tytułach nastawionych na rozgrywkę sieciową. Jeśli twoim problemem było uciążliwe opóźnienie, mogło być ono spowodowane właśnie niską wartością uploadu. Jego rola jest szczególnie istotna w dynamicznych grach pokroju tytułów FPS lub gier sportowych. To jednak oczywiście jedynie przykłady.

  Internet do gier – ping

  Ping. Zmora wielu graczy. Jest to parametr określający opóźnienie naszego internetu względem czasu rzeczywistego. Miłośnicy gier online doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest czas reakcji. Właśnie dlatego ping powinien być możliwie jak najniższy.

  Jaka wartość jest odpowiednia? Uznajmy, że każda poniżej 20 ms będzie znakomitym wynikiem. Tak naprawdę ping nieprzekraczający 100 ms powinien być wystarczający dla większości casualowych graczy. Powyżej tej wartości możemy jednak znacząco stracić na komforcie płynącym z rozgrywki.

  Pamiętajmy również o tym, że zasadniczo nie każda gra wymaga on nas niskiego pingu. Niektórzy nie posiadają dobrego internetu do gier, a mimo to w dalszym ciągu bawią się ze swoimi znajomymi. Po prostu sięgają po tytuły, w których prędkość reakcji nie odgrywa aż tak istotnej roli.

  Naturalnie jednak można wyjść z założenia, że im lepszy internet tym lepiej. Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę warto natomiast sprawdzić, jaki zasięg posiada dany operator w naszej okolicy. Musimy pamiętać o tym, że prędkość, która będzie nam oferowana jest prędkością maksymalną, którą osiągniemy jedynie w najbardziej optymalnych warunkach. Przeważnie będzie więc ona nieco niższa.

  Jan Strychacz

   

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *