Menu
 • Menu

  Honda – nowe technologie z 70 letnią historią

  Historia HondyHistoria Hondy rozpoczyna się pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Ów słynny na całym świecie japoński koncern założył od dziecka zainteresowany motoryzacją Sōichirō Honda. Jego debiutanckim projektem był wyprodukowany w 1948 roku rower napędzany silnikiem. Rok później Sōichirō rozpoczął produkcję eksportowanych głównie na Tajwan mopedów.

  Dopiero w 1953 roku na rynek wprowadzony został pierwszy samochód marki Honda  – model T360. Pierwsze lata istnienia firmy nie były dla niej najłatwiejsze. Przedsiębiorstwo musiało bowiem budować swoją pozycję rynkową w trudnych powojennych okolicznościach gospodarczych. Sytuacja odmieniła się na początku lat 50, gdy japońska gospodarka weszła w fazę boomu.

  Fabryki Hondy zaczęły działać na wyższych obrotach i podbijać zagraniczne rynki. Pod koniec lat 50 Honda utworzyła swoją pierwszą filię na terenie Stanów Zjednoczonych i rozpoczęła produkcję aut sportowych. Pierwszym seryjnie wyprodukowanym przez jej zakłady samochodem sportowym był nieduży dwuosobowy kabriolet – Honda S500.

  W latach 70. powstały najbardziej popularne modele marki – legendarna Honda Civic, której wyprodukowano aż milion egzemplarzy, oraz Honda Accord. Koncern może pochwalić się autorstwem wielu nowatorskich i przełomowych rozwiązań takich jaki aluminiowe nadwozie zastosowane po raz pierwszy w Hondzie NSX.

  W 2010 roku zaś rozpoczął produkcję pierwszej generacji samochodów napędzanych silnikiem spalinowo-elektrycznym, których „pierworodnym” przedstawicielem jest Honda CR-Z. W tym samym roku Honda była siódmym co do wielkości producentem samochodów na świecie. Marka od blisko 70 lat istnienia na rynku motoryzacyjnym nieprzerwanie święci sukcesy sprzedażowe, posiadając zakłady produkcyjne w 30 krajach na całym świecie.

  Zajmuje się już nie tylko produkowaniem motocykli i samochodów, ale również samolotów, siników, maszyn budowlanych oraz rolniczych. Plasuje się obecnie na czwartym miejscu na liście najpopularniejszych marek świata, zaraz po Toyocie, Volkswagenie i Fordzie.

  Fot: materiały prasowe Honda

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *