Darmowe aplikacje od NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia stawia na nowoczesność. Właśnie uruchomił dwie aplikacje na smartfony. Pierwsza pomaga oszacować ryzyko rozwoju nowotworu, druga kontrolować cukrzycę u kobiet w ciąży.
CanCell Cancer (skasuj raka), to aplikacja skierowana do osób zdrowych, które chcą ograniczyć ryzyko zachorowaniu na raka. Powstała we współpracy z norweskimi naukowcami z Uniwersytetu w Bergen. Oprogramowanie ocenia ryzyko zachorowania na najczęściej występujące nowotwory, bierze pod uwagę uwarunkowania genetyczne, monitoruje dietę i aktywność fizyczną.
CanCell Cancer pomaga w rzuceniu palenia, przypomina o okresowych badaniach profilaktycznych, informuje o zachowaniach pomagających zapobiegać zachorowaniu na raka, pomaga znaleźć placówkę medyczną. Rekomendują ją lekarze onkolodzy m.in. prof. Maciej Krzakowski, prof. Jacek Jassem. Jest dostępna w języku polskim, angielskim i norweskim.
Druga z aplikacji SweetPregna (słodka ciąża) przeznaczona jest do kobiet w ciąży, chorujących na cukrzycę. Dzięki niej można kontrolować glikemię (poziom cukru we krwi), ustalać dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Aplikacja pomoże komponować posiłki, podpowie czym jest zbilansowana dieta, które produkty mogą podnosić poziom cukru we krwi, prześle dane z glukometru lekarzowi.
Aplikacje CancellCancer i SweetPregna zostały wyprodukowane na zlecenie NFZ i są pierwszym takim projektem, który ma się przyczynić do promocji i ochrony zdrowia Polaków.
Obie apki są darmowe, można je ściągnąć ze stron:
http://www.cancellcancer.pl
http://sweetpregna.pl
Zostały sfinansowane z europejskich środków pomocowych: Funduszu Współpracy Dwustronnej w ramach EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. NFZ koordynował przygotowanie aplikacji, jest też ich wydawcą i właścicielem.
Dodaj komentarz