Oczyszczacz powietrza w domu: jak wybrać?
Oczyszczacze powietrza to nowy pomysł, który zyskuje na popularności, ale u części z nas budzi niepewność, dotyczącą tego, czy jego posiadanie jest niezbędne. Ciekawi tematu postanowiliśmy sięgnąć do źródeł. Przede wszystkim po czym poznać, że w naszym domu faktycznie jest to niezbędne urządzenie? Okazuje się, że przede wszystkim sprawdzenie jakości powietrza w domu jest punktem wyjścia. Bardzo często nie jesteśmy świadomi faktu, że powietrze, które wdychamy w mieszkaniu bywa bardziej zanieczyszczone niż to, które wdychamy na zewnątrz.
Jak to możliwe? W powierzchni mieszkalnej występują dodatkowe zanieczyszczenia, które mogą regularnie podrażniać układ oddechowy, m.in. kurz, roztocza, pyłki roślin, grzyby, inne szkodliwe substancje wydzielane przez sztuczne tworzywa. Jeśli zaobserwowałeś u siebie podrażnienie lub zapalenie spojówek z uczuciem pieczenia i łzawienia, napady kaszlu lub utrzymanie się suchego kaszlu może wskazywać to na zły stan powietrza pomieszczenia, w którym przebywasz najwięcej. Dodatkowo niepokojące może być również uczucie przewlekłego zmęczenia, przedłużanie się infekcji lub częsty ból głowy.
Jeśli wymienione objawy nasilają się właśnie w okresie grzewczym, a ochrona naszego stan zdrowia podpowiada kupienie oczyszczacza powietrza, warto wiedzieć, jak ono działa. Urządzenia z wielokrotnymi filtrami wytwarza obieg powietrza w pomieszczeniu, zasysając powietrze i przepuszczając je przez szereg filtrów, by następnie wydmuchać odfiltrowane powietrze z powrotem do pomieszczenia. Zasada działania jak widać jest całkiem prosta. Kluczowe w skutecznym działaniu urządzenia do uzdatniania powietrza jest filtr, którego skuteczność zapewni regularne wymienianie, zazwyczaj dwa razy do roku.
Filtr w oczyszczaczu powietrza
Oczyszczacz powietrza to koszt rzędu od 200 zł do nawet 10 000 zł. Do wyboru mamy cztery typy filtrów powietrza: wspominany wysokoefektywny filtry HEPA (z ang. High Efficiency Particulate Air filter), filtry węglowe (filtry z węglem aktywowanym), filtry jonowe, filtry ultrafioletowe. W wyborze ważne jest przeznaczenie filtru, jeśli szukamy czegoś do pokoju w tym przypadku sprawdzi się oczyszczacz z filtrem HEPA, który powinien być klasy co najmniej H10. Tam, gdzie wyzwania są większe, lepiej zdecydować się na oczyszczacz z filtrem elektrostatycznym, który jest równie skuteczny. Cena urządzenia jest dużo wyższa, ale dzięki temu nie musimy wymieniać tak często filtrów, wystarczy czyszczenie pod bieżącą wodą.
Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?
Jak zostało wspomniane wyżej istotne jest wyposażenie w filtry wstępne lub węglowe. Oczyszczacz powietrza może mieć dodatkowe funkcje, takie jak: jonizator powietrza, lampa UV czy nawilżacz powietrza. Urządzenie będzie nam służyło dłużej, jeśli będzie miało w wyposażeniu w tryb nocny (cicha praca) i tryb aktywny (podczas nieobecności nas w domu).
Jakie urządzenie wybrać? – propozycje
Jednym z lepszych sprzętów dostępnych na rynku, a zarazem najdroższych jest oczyszczacz powietrza Blueair Pro XL z profesjonalnej linii Blueair. Idealny dla większych powierzchni do 110 m2. Model elegancki, wydajny i ekologiczny. Wyposażony w filtr HEPA z zainstalowanym dodatkowym filtrem węglowym, oczyszcza powietrze nawet z dymu tytoniowego i innych nieprzyjemnych zapachów. Ta profesjonalna linia może mieć na wyposażeniu inteligentny moduł kontroli jakości powietrza AIM, który sam, stale kontroluje jakość powietrza w pomieszczeniu, zmieniając sposób swój działania.
Do mniejszych powierzchni sprawdzi się oczyszczacz AW 60 (2in1) – IDEAL, który przeznaczony jest z do pomieszczeń o wielkości do 60 m2. Ma połączony system filtracyjny HEPA + antyzapachowy filtr węglowy. Do tego wyposażony w antybakteryjną ochronę dzięki oryginalnej technologii CleanCel. Zapewnione jest również niskie zużycie energii, cicha praca, zalecany dla alergików.
Inny polecany oczyszczacz Mi Air jest znacznie tańszy. Wyposażony w ultra-gęsty filtr Toray PP i PET HEPA bardzo dokładnie oczyszcza powietrze z pyłków PM2.5, PM0.3 i innych szkodliwych cząsteczek. Urządzenie niezwykle intuicyjne, wyposażone w czujnik, który określa stan powietrza w mieszkaniu. Jeżeli świeci się na zielono oznacza to, że powietrze jest właściwej jakości, jeżeli natomiast zmienia swój kolor na pomarańczowy, sygnalizuje, że stan powietrze jest niezdrowy, wtedy urządzenie zaczyna mocniej i szybciej pracować.
Dodaj komentarz