Menu
 • Menu

  Silnik V12 nadal żyje! Oto najnowszy Mercedes-Maybach klasy S!

  Silnik V12 od zawsze kojarzony jest z najlepszymi samochodami na świecie. Nic dziwnego, oferuje on bowiem niesamowitą kulturę pracy w połączeniu z wysoką mocą, przez co doskonale nadaje się do napędzania luksusowych oraz sportowych pojazdów. Jednym z nich jest z całą pewnością najnowszy Mercedes-Maybach klasy S.

  Silnik V12 ofiarą norm emisji spalin

  Niektórzy producenci samochodów wycofali się z silników V12 w ostatnich latach albo zapowiadają taki krok w niedalekim czasie. Takiej jednostki nie można już znaleźć na przykład w Audi i Jaguarze. Wynika to z faktu, iż ciężko jest przystosować taką konstrukcję do wymogów coraz bardziej rygorystycznych norm emisji spalin. Niemniej jednak dwunastocylindrowe silniki cieszą się sporym zainteresowaniem najbogatszych klientów z całego świata. Są one bowiem cenione za doskonałe wyważenie, które odpowiada za minimalny poziom wibracji, a do tego dużą moc, która gwarantuje doskonałe osiągi.

  Mercedes-Maybach klasy S, czyli nowy poziom luksusu

  W 2021 roku przypada 100. rocznica powstania luksusowej marki Maybach, która od dawna jest powiązana z Mercedesem, a od kilku lat stała się submarką niemieckiego producenta. Z tej okazji zaprezentowano najnowszy model z podwójnym M na masce, którym jest Mercedes-Maybach klasy S. To jeszcze bardziej luksusowe wydanie najdroższej limuzyny ze Stuttgartu, które celuje w najzamożniejszych klientów na świecie.

  Producent nie podał jeszcze dokładnej specyfikacji oraz danych dotyczących wyposażenia pojazdu. Pewnym jest, że pod maską znajdzie się dwunastocylindrowy silnik w układzie widlastym. Informacja ta może stanowić pewnego rodzaju zaskoczenie, ponieważ Niemcy pokazali jakiś czas temu model Mercedes-AMG S 65 Final Edition, zbudowany jeszcze na bazie poprzedniej generacji swojej flagowej limuzyny. Zapowiedzieli wówczas, że to ostatni samochód z tego typu jednostką napędową. Teraz okazuje się, że nie do końca było to prawdą.

  Jak na razie nieznane są parametry silnika. Z całą pewnością jego moc przekroczy 600 KM – w poprzedniej generacji było to aż 630 KM. Wartość ta zapewni absolutnie ponadprzeciętne osiągi.

  Jeżeli zaś chodzi o pozostałe kwestie dotyczące pojazdu, można spodziewać się, że poziom wykończenia wnętrza oraz jego wyposażenie będą podobne do zaprezentowanego wcześniej modelu z podwójnie doładowanym V8. Oznacza to między innymi, że zamiast tradycyjnych zegarów zamontowane zostaną duże ekrany ciekłokrystaliczne, a fotele wykończono skórą najwyższej jakości. Natomiast nadwozie pozostało praktycznie niezmienione, cechuje się ono klasyczną elegancją, która jest bardzo ceniona przez klientów wybierających tego rodzaju pojazdy. Jedyną zmianą, którą można zauważyć, jest dyskretny znaczek „V12”. Ci, którzy chcieliby bardziej wyróżnić się z tłumu, mogą zdecydować się na dwukolorowe malowanie nadwozia.

  Jaka przyszłość czeka najbardziej luksusowe samochody?

  Nie da się ukryć, że motoryzację czekają w najbliższych latach wielkie zmiany. Będą one dotyczyły przede wszystkim stosowanych napędów. Najlepszym tego przykładem jest brytyjski Bentley, który zapowiedział, że począwszy od 2030 roku przejdzie na silniki elektryczne. Nie zmienia to jednak faktu, że najzamożniejsi klienci wciąż są zainteresowani jednostkami V12, pomimo że są one drogie w produkcji, a także niezwykle trudno je dostosować do rygorystycznych norm emisji spalin. Ponadto ich wadą jest wysoka masa, która przekłada się nie tylko na prowadzenie, ale i ekonomikę jazdy. Ten ostatni parametr nie jest jednak najważniejszy dla osób, które decydują się na zakup takiego pojazdu.

  Najnowszy Mercedes-Maybach klasy S to bez wątpienia pojazd najwyższej próby, samochód godny koronowanych głów oraz najbogatszych ludzi świata. To propozycja przede wszystkim dla klientów ze Stanów Zjednoczonych, Bliskiego Wschodu oraz Chin. Właśnie tam popyt na takie auta jest największy. Z całą pewnością najnowszy model Mercedesa będzie groźnym konkurentem dla konstrukcji dla modeli Rolls-Royce’a oraz Bentleya.

  AutoVIPek 

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *