Menu
 • Menu

  Projektor zamiast telewizora? Czasem to naprawdę dobra decyzja!

  Kiedyś ludzie nie wyobrażali sobie życia bez telewizora. Dziś jednak jest to urządzenie, bez którego jesteśmy w stanie sobie poradzić. Nasze potrzeby jest w stanie zaspokoić projektor, który oferuje sporo możliwości.

  projektor

  Projektor nie zajmuje tyle miejsca

  Przede wszystkim projektor jest znacznie mniejszym urządzeniem. Nie musimy trzymać go na widoku, możemy wyjąć go z szafy gdy tylko będzie nam potrzebny. Telewizor wymusza na nas pewne działania aranżacyjne, ponieważ to on jest ważną częścią danego pomieszczenia.

  Zastępując telewizor projektorem zyskamy więcej miejsca. Pamiętaj o tym, że rzutnik można zawiesić pod sufitem. W pierwszej chwili nie będzie go w ogóle widać. Dodatkowo ekran na ścianie również można zwijać. Dlatego też jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą aby telewizor narzucał ich salonowi konkretny styl.

  No właśnie, skoro przy telewizorze jesteśmy. Urządzenie to niesie ze sobą wiele korzyści. Często jednak możemy złapać się na marnowaniu swojego czasu podczas bezsensownego skakania po kanałach. Rezygnacja z telewizji sprawi, że szybko zorientujemy się, o ile więcej chwil możemy przeznaczać na ważniejsze dla nas rzeczy. Wystarczy bodziec, który pozbawi nas potrzeby beznamiętnego wpatrywania się w ekran.

  Trzeba naturalnie pamiętać o tym, że projektor zajmuje mniej miejsca od telewizora jedynie w momencie, gdy jest nieużywany. Rzutnik musi znajdować się w sporej odległości od ściany/ekranu, aby wyświetlić obraz. Czasem potrzebujemy nawet 2,5 metra wolnej przestrzeni. Takie rozwiązanie może nie sprawdzić się w małych salonach.

  Projektor wyprze standardowy telewizor?

  Miejmy na uwadze to, że telewizja jaką znamy odchodzi w zapomnienie. Dziś telewizory muszą być „Smart”. To na nich oglądamy nasze ulubione seriale za pośrednictwem internetowych serwisów streamingowych pokroju Netflixa czy HBO. Ponadto podpinamy do niego konsolę, aby grać w gry na PlayStation czy Xboxie.

  W przypadku seriali nie potrzebujemy do nich telewizora. Wystarczy za pomocą projektora puścimy obraz z naszego laptopa lub komputera. To również możliwość stworzenia własnego kina domowego. Zdecydowanie najcenniejszą funkcją telewizora jest wielkość uzyskiwanego obrazu. Przeciętny projektor potrafi wyświetlać obraz znacznie większy niż typowy telewizor w tej samej cenie. Podkreślmy, że również będzie to obraz w Full HD. 100 cali i znakomita jakość we własnym salonie? Takie warunki faktycznie można nazwać domowym kinem. I to wszystko za około 4000 zł.

  Pamiętajmy o tym, że rzutnik zastąpi nam projektor w momencie, gdy zależy nam głównie na oglądaniu filmów i seriali przez kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli zależy nam na urządzeniu, które może być włączone przez cały dzień, lepiej pozostańmy przy telewizorze. Do tego wszystkiego miejmy na uwadze to, że projektor nie jest urządzeniem bezgłośnym. Zwłaszcza tańsze modele potrafią generować hałas, który dla niektórych osób może być uciążliwy.

  Co dokupić do projektora?

  Chcą zakupić projektor musimy mieć na uwadze nie tylko samo urządzenie. Warto pomyśleć o maskowaniu przewodów, aby te nie rzucały nam się cały czas w oczy i burzyły naszą estetykę. Ponadto nasze pomieszczenie musi być odpowiednio zmienione, aby obraz był dobrze widoczny. Z tego względu warto zakupić szczelne rolety, abyśmy mogli czerpać pełnię wrażeń przy używaniu projektora.

  Rzutniki mają czasem wbudowane głośniki, nie są one jednak dobrej jakości. Dlatego też lepiej dokupić głośniki osobno, aby cieszyć się porządnym dźwiękiem podczas oglądania. Naturalnie projektor wymaga również ekranu – powinniśmy więc go zakupić. Nie zawsze jest to jednak wymagane. Jeśli w pomieszczeniu mamy białe ściany, wówczas może się okazać, że będą one wystarczające do uzyskania obrazu dobrej jakości.

  Jan Strychacz

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *