Menu
 • Menu

  Noże do kosiarki – jak je właściwie dobrać?

  Kosiarka to urządzenie wręcz niezbędne w każdym ogrodzie. Jeśli ogród jest dość duży, to kosiarka jest oczywiście mocniej eksploatowana. Oznacza to, że po jakimś czasie może dojść do uszkodzenia elementów tnących kosiarki, czyli noży. W takim przypadku konieczna jest ich wymiana. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym kierować się dobierając noże do kosiarki.

  Noże do kosiarki

  Jak dobrać nóż do kosiarki?

  Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje noży do kosiarek. Pierwszy rodzaj to noże oryginalne, które specjalnie przeznaczone są do konkretnego modelu kosiarki. Ich zaletą jest to, że w przypadku ich zakupu można mieć pewność, że są one całkowicie kompatybilne z posiadanym modelem kosiarki. Ich wadą z kolei jest dostępność. Często bowiem może się pojawić problem ze znalezieniem noży specjalnie przeznaczonych do posiadanej kosiarki. Rozwiązaniem jest tu drugi rodzaj noży, czyli noże uniwersalne do kosiarek. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to w żaden sposób nie odbiegają one od noży oryginalnych. Kupując nóż uniwersalny, pamiętać jednak należy o jego odpowiednim dopasowaniu. Uwagę zwrócić należy na średnicę otworu wewnętrznego. Musi ona pasować do rozmiaru śruby napędowej w kosiarce. Równie ważny jest kształt otworu wewnętrznego. Wybrać należy taki nóż, którego otwór wewnętrzny jest zgodny z ostrzem oryginalnym.

  Jaki rodzaj noża do kosiarki?

  Dostępne na rynku noże do kosiarki różnią się od siebie. Różnica wynika m.in. z ich zastosowania i zadań, jakie nóż ma wykonać. Ogólnie wyróżnić można trzy rodzaje noży do kosiarek. Pierwszym z nich jest nóż do kosiarki prosty. Charakteryzuje się prostą budową. To nóż, który dobrze sprawdza się w przypadku prostych prac przy użyciu kosiarki bez kosza. Drugim rodzajem jest nóż do kosiarki profilowany. Często ten rodzaj noża określany jest także jako nóż ze skrzydełkami. Charakteryzuje się tym, że jego łopatki są dość mocno wygięte w przeciwną stronę. W porównaniu do noży prostych profilowane noże do kosiarki zapewniają znacznie większą siłę odśrodkową. Mogą być zatem z powodzeniem montowane w kosiarkach z koszami zbierającymi. Trzecim rodzajem noży jest nóż do kosiarki mulczujący. Ten model nożna, często określany także jako mielący, charakteryzuje się ząbkowanymi brzegami. Dzięki nim możliwe jest mielenie i rozdrabnianie trawy, która znajduje się przy ostrzach.

  Jak naostrzyć nóż do kosiarki?

  Nowo zakupiony nóż do kosiarki służyć będzie przez długi czas. Jasne jest jednak, że po pewnym czasie będzie wymagać naostrzenia. Jeśli trawa zamiast być wycinana, zaczyna być rwana przez kosiarkę, to jest to znak, że czas naostrzyć nóż. Do jego naostrzenia potrzebne będzie imadło oraz szlifierka kątowa. Ostrzenie wykonywane powinno być od tej samej strony, od której zrobił to wcześniej producent noża. Po jego naostrzeniu konieczne jest jeszcze jego właściwe wyważenie. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której jedna strona noża będzie cięższa od drugiej. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia kosiarki. Na koniec wspomnieć warto, że nowo zakupione noże nie wymagają ostrzenia. Można je od razu zamontować w kosiarce.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *