Menu
 • Menu

  Mycia auta zimą – rzeczy, o których musisz pamiętać!

  Zima z perspektywy kierowców to najcięższy okres w roku. Ryzyko na drogach większe, do tego codzienna walka z oblodzonymi szybami. Jest to też czas, w którym wielu z nas unika mycia swojego samochodu z uwagi na niskie temperatury. Czasem jednak musimy to zrobić, warto więc pamiętać o kilku istotnych sprawach.

  Mycia auta zimą

  Piasek i sól, czyli koszmar każdego kierowcy

  W zimowym okresie naszym oczom często mogą ukazać się brudne, zabłocone auta. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić, warunki pogodowe niejednokrotnie doprowadziły każdy samochód do takiej sytuacji. Błoto, piasek i sól są jednymi z powodów, dla których powinniśmy rozważyć umycie auta nawet o tej porze roku.

  Abstrahując od samych względów estetycznych, jeśli nie chcemy narazić się na rdzę lub matowienie lakieru, powinniśmy jak najszybciej uporać się z brudem. Piasek oraz sól stanowczo zbyt często lgną do naszego samochodu. A gdy jeszcze próbujemy zrzucić z niego śnieg za pomocą szczotki, tylko pogarszamy naszą sytuację.

  Mycia auta zimą, czyli jaką myjnię wybrać?

  Wielu kierowców lubi korzystać z myjni bezdotykowych. Niestety, przy większych mrozach często wstrzymują one swoją działalność. Szkoda, ponieważ to właśnie one dobrze oczyszczają nadwozie naszych pojazdów z różnych drobinek brudu. Oprócz tego zajmą się nadkolami, progami czy też krawędzią podłogi.

  Nie polecamy myjni automatycznych. Częste korzystanie z usług takich myjni może doprowadzić do płowienia lakieru. Ponadto przy ciemnych kolorach auta szybko dostrzeżemy płytkie zarysowania. Jeśli mimo to zdecydujesz się na skorzystanie z takiego mycia, pamiętaj o tym, aby wcześniej spłukać silne zabłocenia! W innym wypadku mycie auta zimą w myjni automatycznej może okazać się tragedią dla lakieru.

  Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszego samochodu, warto rozważyć myjnie gąbkowe. Jest to bezdyskusyjnie najlepsze rozwiązanie, jednak najdroższe. W mniejszych miejscowościach może również istnieć problem ze znalezieniem tego typu myjni. Gdy zdecydujemy się na takie mycie auta zimą, pamiętajmy o ciepłej wodzie oraz porządnym spłukaniu nadwozia przed umyciem. Niezwykle istotne jest także dobre wysuszenie auta.

  O czym pamiętać podczas mycia auta zimą?

  Mycie swojego samochodu o tej porze roku wymaga od kierowców dodatkowych przygotowań. Jednym z nich z całą pewnością będzie zabezpieczenie zamków w drzwiach. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład zaklejenie ich taśmą. Warto to zrobić, ponieważ w innym wypadku mogą dostać się tam drobinki wody, które w przypadku zamarznięcia utrudnią otwarcie pojazdu. Kolejną rzeczą jest jak najdokładniejsze wysuszenie krawędzi drzwi oraz uszczelek. Jeśli do myjni wjechaliśmy ze złożonymi lusterkami, rozłóżmy je jak najszybciej po wyjechaniu z niej. Inaczej one również mogą przymarznąć.

  Odradzamy natomiast mycie komory silnika. O tej porze roku może być to zbędne ryzyko. Przy niskich temperaturach instalacja elektryczna i zapłonowa mogą zostać uszkodzone z powodu wody. Ponadto również brud może dostać się w trudno dostępne miejsca. Z tych powodów podczas mycia samochodu warto odpuścić sobie to miejsce.

  Zanim wyruszymy do wybranej przez nas myjni, warto sprawdzić prognozę pogody (szczególnie jeśli nasze auto parkujemy na dworze) – jeśli najbliższa noc ma okazać się wyjątkowo zimna, być może lepszym pomysłem okaże się przełożenie mycia samochodu na kolejny dzień. Wilgotne auto zostawione na mrozie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem może okazać umycie pojazdu tuż przed dłuższą trasą. Wówczas będzie on rozgrzany, dzięki czemu szybciej się osuszy.

  Jan Strychacz

  Udostępnij

  Jedna odpowiedź do “Mycia auta zimą – rzeczy, o których musisz pamiętać!”

  1. Wojtek z ARIBY pisze:

   Nigdy nie myję auta podczas zimy – dopiero na wiosnę

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *