Menu
 • Menu

  Mercedes EQE – kolejna elektryczna limuzyna ze Stuttgartu

  Mercedes na dobre wkroczył na ścieżkę elektromobilności. Rozwijana od jakiegoś czasu linia modeli EQ zyskała w 2021 roku kolejnych członków. Jednym z nich jest EQE, czyli elektryczna wersja Klasy E. Samochód ten różni się jednak od swego spalinowego odpowiednika i mocno przypomina EQS. Czym charakteryzuje się najnowszy model Mercedesa i co ciekawego ma on do zaoferowania klientom?

  Mercedes EQE

  Opływowy kształt nadwozia

  Mercedes Klasy E przyzwyczaił wszystkich do eleganckiej i nieco posągowej stylistyki. To poważny samochód dla poważnego człowieka. Natomiast elektryczny model EQS zrywa poniekąd z tą tradycją. Pod względem wyglądu jest on bardzo podobny do zaprezentowanego już jakiś czas temu EQS. Jego przód jest bardziej pochylony niż w autach spalinowych niemieckiego producenta, przez co nadwozie stało się bardziej opływowe. Tradycyjna osłona chłodnicy została zastąpiona przez czarny pas, pośrodku którego znajduje się trójramienna gwiazda. Z kolei dach łagodnie opada ku tyłowi i płynnie przechodzi w pokrywę bagażnika. To kolejne rozwiązanie mające na celu poprawę aerodynamiki pojazdu. Długość nadwozia wynosi 4934 mm, a rozstaw osi to 3,1 m, co gwarantuje komfortowe warunki podróżowania.

  Wnętrze modelu EQE również przypomina EQS. Można w nim znaleźć kokpit Hyperscreen. Jego cechą charakterystyczną jest ukrycie zestawu ekranów pod taflą szkła, dzięki czemu wyglądają one jak jeden panel. Rozwiązanie to będzie jednak stanowić opcję wyposażenia. Jeżeli zaś chodzi o materiały wykończeniowe, we wnętrzu EQE można znaleźć wysokiej jakości skórę, szkło oraz aluminium. Pasażerowie podróżujący w tylnej części pojazdu nie powinni narzekać na brak przestrzeni. Zastosowanie napędu elektrycznego sprawiło, że udało się wygospodarować więcej miejsca niż w przypadku aut spalinowych. Komfort podróżowania może także poprawić opcjonalne zawieszenie Airmatic ze skrętnymi tylnymi kołami. W standardzie oferowane jednak będą klasyczne amortyzatory oraz sprężyny.

  Mercedes EQE

  Napęd elektryczny

  Mercedes od lat znany jest z bogatej oferty jednostek napędowych dostępnych w swoich modelach. W przypadku EQE dostępna będzie na początku wyłącznie jedna wersja. To silnik elektryczny o mocy 293 KM oraz akumulator o pojemności 90,6 kWh. Deklarowany przez producenta zasięg na jednym ładowaniu to 660 km, co powinno wystarczyć wielu kierowcom pokonującym nieco większe dystanse. Moc trafia w całości na tylne koła. Z czasem z pewnością pojawią się inne wersje, w tym sportowa odmiana AMG.

  Elektryczna przyszłość Mercedesa

  Model EQE doskonale wpisuje się w strategię rozwoju elektromobilności przez Mercedesa. Przedstawiciele marki ze Stuttgartu już jakiś czas temu zapowiedzieli bowiem, że w ciągu najbliższych lat zamierzają przejść na napęd elektryczny. Ma to przede wszystkim związek z coraz bardziej rygorystycznymi normami emisji spalin narzucanymi przez Unię Europejską, który duże jednostki spalinowe mogą po prostu nie spełniać.

  Mercedes EQE

  Co więcej, wiele państw Starego Kontynentu zapowiedziało, że w ciągu kilkunastu lat wprowadzi zakaz sprzedaży samochodów z napędem spalinowym, przez co producenci już dziś przygotowują nowe typy napędów, aby być przygotowanym na te regulacje. Mercedes, wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed nim współczesność, stworzył linię EQ, którą systematycznie rozbudowuje. Na horyzoncie już widać elektryczne wersje kolejnych modeli, wśród których jest nawet legendarna Klasa G.

  Najnowszy Mercedes EQE to niezwykle interesująca propozycja w segmencie elektrycznych limuzyn. Z całą pewnością samochód ten będzie groźną konkurencją dla Tesli Model S, która obecna jest już na rynku od kilku lat. To również kolejny pokaz możliwości technologicznych oraz zapowiedź tego, w jakim kierunku będzie zmierzał dalszy rozwój elektromobilności.

  AutoVIPek


  zdjecia: group-media.mercedes-benz.com

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *