Menu
 • Menu

  Komputer dla dziecka – w jakim wieku można mu go kupić?

  Dawniej komputery w domach wcale nie były codziennością, a o tabletach czy smartphonach nawet się jeszcze nie myślało. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pojawia się jednak pytanie, kiedy zdecydować się na zakup pierwszego komputera dla dziecka?

  Komputer dla dziecka

  Komputer dla dziecka, czyli… dobrze się zastanów

  Przede wszystkim ciężko o znalezienie jednoznacznej odpowiedzi. Powinniśmy zdać się zwłaszcza na naszą intuicję. Tak naprawdę zdarza się, że przed ekranem monitora siadają już nawet dwulatki. Z kolei inne dzieci nie są komputerami przez dłuższy czas zainteresowane.

  Dobrą odpowiedzią zdaje się więc obserwowanie swojej pociechy i ocenienie, w którym momencie zaczęło się interesować elektroniką. Pamiętaj jednak o tym, aby po zakupie komputera nie stał się on dla dziecka całym światem. Warto zapoznać go z jego możliwościami, natomiast w tym wieku bardzo łatwo o uzależnienie.

  Miej jednak na uwadze to, że idąc do szkoły a nawet zerówki dziecko najprawdopodobniej tak czy siak zetknie się z elektroniką. Z tego powodu warto z komputerem czy telefonem „oswoić je” nieco wcześniej. W dzisiejszych czasach brak znajomości technologicznych podstaw może prowadzić do wykluczenia dziecka.

  Nie warto natomiast dawać dziecku pełnej kontroli nad komputerem. Ustawmy hasło, abyśmy zawsze wiedzieli, kiedy nasza pociecha z niego korzysta.

  Komputer dla dziecka z kontrolą rodzicielską

  Pamiętaj, że twoje dziecko najprawdopodobniej szybko zacznie korzystać z Internetu. Niestety, oprócz wielu wspaniałych możliwości niesie on ze sobą również wiele niebezpieczeństw. Młode osoby są więc narażone nie tylko na nieodpowiednie treści, ale również kontakt z osobami, na które nie powinny trafić.

  Z tego powodu warto zainstalować program, który nie pozwoli na odwiedzanie niektórych stron internetowych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że nasze dziecko korzysta z komputera we właściwy sposób bez narażania się na potencjalne niebezpieczeństwo. Przy okazji zainstaluj także program antywirusowy – dorośli często wiedzą, w jakie linki czy reklamy nie klikać. Młodsze osoby takiej świadomości nie mają, są więc bardziej narażone na zainfekowanie urządzenia.

  Interakcja z ludźmi ważniejsza od komputera

  Dzieci coraz więcej czasu spędzają na korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Decydując się na taki zakup pamiętajmy więc o tym, aby kontrolować, ile czasu spędzają na używaniu ich. W dalszym ciągu nie ma jednoznacznej opinii co do tego, czy dzieci powinny w młodym wieku korzystać z komputerów i tabletów.

  Zdaniem Amerykańskiej Akademii Pediatrii osoby w wieku 2-3 lat nie powinny korzystać z takich urządzeń, ponieważ może zaburzać to ich poznawanie świata oraz zaburzać interakcje z innymi ludźmi. Opinię tę potwierdza spora grupa naukowców, która przekonuje, że dodatkowym minusem jest niewystarczający rozwój fizyczny. Ponadto istnieje ryzyko pojawienia się problemów natury psychicznej.

  Natomiast są i zwolennicy wczesnego oswajania dzieci z technologią. Common Sense Media z Wielkiej Brytanii opublikowało w 2014 roku badania, z których wynika, że tablet oraz smartphone mogą okazać się znakomitymi narzędziami edukacyjnymi, które przyspieszą rozwój dziecka. Wynika to z faktu, że obecnie żyjemy w cyfrowym świecie. Dlatego wczesne nabycie pewnych umiejętności może pozytywnie zaowocować w przyszłości.

  Pamiętajmy natomiast o tym, że komputer powinien być tylko jedną z atrakcji, jakie zaoferujemy najmłodszym. Znalezienie tak zwanego „złotego środka” to w tej sytuacji podstawa. Niektórzy rodzice wdrażają technologiczne nowinki swoim pociechom małymi krokami. W ten sposób z jednej strony pokazują im możliwości, jakie oferuje technologia, z drugiej jednak nie muszą się obawiać tego, że cyfrowy świat zbyt mocno pochłonie maluchy.

  Jan Strychacz

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *