Menu
 • Menu

  Eleport – pozyskuje kapitał i nadal szybko się rozwija

  Eleport, czyli jeden z najbardziej znanych i szybko rozwijających się producentów publicznych sieci ładowania w krajach bałtyckich i Polsce, pozyskał kapitał w ramach rundy finansowania serii A od Gren, firmy zajmującej się zieloną energią z Europy Północnej, należącej do Partners Group, wiodącej globalnej firmy działającej w imieniu swoich klientów na rynkach prywatnych.

  Dzięki tej inwestycji Eleport zamierza znacznie przyspieszyć wdrażanie ładowarek do pojazdów elektrycznych w regionie i rozpocząć ekspansję na kolejnych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

  Eleport obsługuje obecnie jedną z największych sieci ładowania w krajach bałtyckich. W najbliższych latach planuje rozbudowę o kolejne tysiące publicznych stacji przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych. By ułatwić ich obsługę, Eleport opracował własną aplikację mobilną, posiadającą możliwość szybkiego i łatwego znalezienia stacji ładowania, włączenia ładowania oraz monitorowania danych dotyczących całego procesu. Takiej funkcjonalności nie posiada większość obecnych na rynku operatorów.

  Według Raula Potiseppa, współzałożyciela i dyrektora generalnego Eleportu, Eleport, który ma silną pozycję w krajach bałtyckich i w Polsce, jest gotowy do szybkiego rozwoju dzięki dodatkowemu kapitałowi. „Ostatnie porozumienie instytucji Unii Europejskiej o zakazie sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 roku pokazuje, że przejście na samochody elektryczne jest nieodłącznym elementem walki ze zmianami klimatycznymi. Do przemysłu motoryzacyjnego wysłano jasny sygnał, aby samochody elektryczne były bardziej dostępne. Głównym celem Eleport jest teraz wspieranie przejścia na transport bezemisyjny poprzez zwiększenie możliwości ładowania samochodów elektrycznych” – wyjaśnił Potisepp.

  „Jesteśmy szczególnie zadowoleni i zaszczyceni, że Gren został inwestorem strategicznym w tej rundzie finansowania. W miarę rozszerzania działalności Eleport na kolejne rynki, doświadczenie i wiedza tego nowego inwestora będą dla nas dużym wsparciem – dodał Potisepp.

  Według Ilkki Niiranena, prezesa Gren, inwestycja w Eleport jest zgodna z celem Gren, jakim jest dostarczanie klientom zrównoważonych rozwiązań energetycznych. „Na naszej drodze w kierunku osiągnięcia zrównoważonego sukcesu widzimy, że bardzo ważne jest skupienie się również na zielonych innowacjach i transferze technologii w transporcie. Eleport to silna i dynamiczna firma z wieloletnim doświadczeniem w rozwijaniu transportu elektrycznego. Jako uznani i zaufani profesjonaliści w swojej dziedzinie, zespół Eleport jest jednym z najlepiej przygotowanych do dostarczania rzeczywistych rozwiązań i jednoczesnego przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – dodał Niiranen.

  Wcześniej w Eleport zainwestowały podmioty takie, jak Ambient Sound Investment, fundusz inwestycyjny założycieli Skype’a, oraz Scandium Kinnisvara. W kwietniu tego roku Eleport pozyskał kolejne inwestycje i zawarł strategiczne partnerstwo z firmą Bolt w sektorze samochodów elektrycznych i car-sharing. Wspólnym celem Eleport i Bolt jest podpisanie umów w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce na zainstalowanie 750 punktów ładowania samochodów elektrycznych w najbardziej popularnych lokalizacjach w tych czterech krajach.

  Janusz-Gradzki

  Janusz-Gradzki, CEO Eleport w Polsce

  Według Janusza Grądzkiego, CEO Eleport Polska, mimo obecnych cen prądu i perspektywie podwyżek, dalej korzystniej jeździć autem elektrycznym? Okazuje się, że TAK i to nawet bardziej nić przed dwoma laty! „Kluczem do tego jest rozwój sieci ładowania. Dotyczy to głównie szybkiej infrastruktury, przede wszystkim w miastach oraz drogach międzymiastowych. By to osiągnąć konieczne są znaczne inwestycje finansowe oraz wsparcie legislacyjne. Polska jest we szybko rosnącej fazie rozwoju eletromobilności, ale ma szanse stać się jednym z kluczowych rynków Europy. Zakłada się, że w 2024 r. udział sprzedaży nowych e-pojazdów osobowych będzie większy niż 10%, a liczba punktów ładowania w 2025 r. powinna przekroczyć 40 tysięcy – podkreśla Janusz-Grądzki, CEO Eleport w Polsce 


  Eleport

  O Eleport

  Eleport to oparta na technologii, szybko rozwijająca się firma, która opracowuje innowacyjną i perspektywiczną sieć ładowania. Misją Eleport jest uczynienie sektora transportu jak najbardziej przyjaznym dla klimatu.

  O Gren

  Gren jest firmą zajmującą się zieloną energią w Europie Północnej, której celem jest dostarczanie energii dla przyszłości już dziś. Firma opracowuje i dostarcza rozwiązania energetyczne od zrównoważonego ogrzewania miejskiego do energii odnawialnej i przemysłowej, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów i społeczności w ich codziennym życiu, jednocześnie wywierając pozytywny wpływ na środowisko. Gren działa obecnie w Estonii, Finlandii, na Łotwie i Litwie i ma ambitne plany rozwoju działalności w Europie Północnej poprzez aktywne poszukiwanie nowych, wydajnych rozwiązań i możliwości rozwoju poza istniejącą działalnością. Gren jest własnością Partners Group, wiodącej globalnej firmy działającej w imieniu swoich klientów na rynkach prywatnych.

  materiał prasowy  – Commfort Public & Trade Relations

   

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *