Do czego potrzebny jest osuszacz adsorbcyjny?
W procesach produkcyjnych wilgoć jest zjawiskiem bardzo niepożądanym. Może ona bowiem negatywnie wpływać na różne etapy produkcji. Z tego powodu w zakładach wykorzystujących sprężone powietrze stosowane są profesjonalne osuszacze. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy charakterystykę osuszaczy adsorbcyjnych.
Budowa osuszaczy absorbcyjnych
Na początku warto wyjaśnić, jak w ogóle działają osuszacze absorbcyjne i z czego są zbudowane. Otóż w tych sprzętach znajdziemy dwa niezależne zbiorniki działające w sposób naprzemienny. Cykle działania zbiorników są tu albo z góry ustalone lub też zmienne w zależności od aktualnego punktu rosy. A czym owy punkt rosy jest? Najprościej rzecz ujmując, jest to nic innego, jak tylko temperatura, w której para wodna (wilgoć) znajdująca się w powietrzu ulega procesowi skraplania. W środku umieszczona jest specjalnie zaprojektowana substancja pochłaniająca wilgoć o żelowej konsystencji, zwana także absorbentem. Dzięki temu temperatura skraplania może wynosić nawet do -70⁰C. Osuszanie w takim sprzęcie działa na zasadzie adsorpcji pary wodnej. Proces ten rozpoczyna się zaraz po przeprowadzeniu wstępnego uzdatnienia powietrza, za co odpowiadają separatory cyklonowe oraz filtry redukujące krople wody.
Szczegółowe zasady działania osuszaczy absorbycjnych
Zasada działania osuszacza adsorbcyjnego jest dosyć prosta. Opiera się ona na tym, że strumień napływającego powietrza o wilgotnym charakterze dociera do urządzenia, gdzie następnie jest filtrowany za pomocą filtra powietrza procesowego. Później powietrze przepływa przez rotor obracający się ze stosunkowo niewielką prędkością. Tam na wewnętrznej powierzchni znajduje się wspomniany wcześniej osuszający żel krzemionkowy. Taki efekt możliwy jest dzięki przyciąganiu drobnych cząsteczek wody, które w czasie przepływu wilgotnego powietrza zostają wchłonięte przez żel. Gdy już ten etap się zakończy, to wówczas powietrze jest nawiewane do pomieszczenia obsługującego osuszacz. Nad całością opisywanego procesu czuwa natomiast element, nazywamy wentylatorem powietrza procesowego. Oczywiście swoją rolę ma do spełnienia też drugi strumień powietrza. Zostaje on tu więc przefiltrowany przez filtr powietrza regeneracyjnego oraz podgrzany, za co odpowiadają z kolei komponenty grzewcze. Dzięki podniesieniu jego temperatury można dosyć znacząco obniżyć poziom jego względnej wilgotności, co ma istotne znaczenie w późniejszym etapie. Przepływające przez rotor, ciepło sprawia, że wilgoć wchłonięta przez żel krzemionkowy zostaje odparowana. Pod koniec nie pozostaje już nic innego, jak tylko uwolnić przez wylot osuszacza uzyskaną parę wodną.
Gdzie wykorzystuje się osuszacze absorbycjne?
Na zakończenie warto też wspomnieć o tym, gdzie wykorzystywane są osuszacze absorbycjne. Okazuje się bowiem, że z powodzeniem można je stosować nie tylko w przemyśle, ale również w prywatnych domostwach. Takie domowe osuszacze są bezcenne szczególnie w razie konieczności pozbycia się wilgoci z różnych pomieszczeń takich jak, chociażby piwnice. Co warte podkreślenia swoje zadanie mogą one wykonywać nawet w niskiej temperaturze.
Dodaj komentarz