Menu
 • Menu

  Audi Grandsphere Concept – wizja elektrycznej limuzyny przyszłości

  Audi to kolejny producent, który silnie stawia na elektromobilność. Widać to najlepiej po prezentowanych przez markę z Ingolstadt prototypach. Najnowszy z nich – Grandsphere Concept, to wizja limuzyny przyszłości, a więc potencjalny następca dobrze znanego modelu A8. Jak wygląda najnowszy koncept Audi i czego możemy spodziewać się w kolejnych modelach?

  Audi Grandsphere Concept

  Audi Grandsphere Concept

  Audi Grandsphere Concept – limuzyna przyszłości

  Audi Grandsphere Concept to zapowiedź samochodu z najwyższej półki w gamie niemieckiego producenta. Z tego też względu prototyp ten otrzymał rozwiązania techniczne dotychczas niespotykane w modelach dotychczas produkowanych. Jest to wizja przyszłości, która za jakiś czas może pojawić się na ulicach.

  Limuzyna już na pierwszy rzut oka mocno się wyróżnia. Przede wszystkim logo Audi zostało przeniesione na górną część przedniego zderzaka, ponad „grill”. Uwagę przykuwają również wąskie przednie światła oraz ogromne koła. Ogólna linia nadwozia jest bardzo dynamiczna i przypomina modne w ostatnich latach czterodrzwiowe coupe. Na uwagę zasługuje brak środkowego słupka, co sprawia, że wsiadanie i wysiadanie jest wygodniejsze. Jest to jednak naprawdę wielki samochód, jego długość sięga bowiem aż 5,4 m, szerokość przekracza 2 m, a rozstaw osi wynosi ponad 3,2 m. Mimo to auto nie wygląda ociężale, wręcz przeciwnie, prezentuje się ono wyjątkowo lekko oraz dynamicznie.

  Wnętrze, jak to zazwyczaj bywa w przypadku prototypów, zostało utrzymane w bardzo futurystycznej konwencji. Kabina pełna jest materiałów wysokiej jakości takich jak wełna, aluminium oraz kryształy. Samochód wyposażony został w system autonomicznej jazdy, który umożliwia rezygnację z kierowania pojazdem. Co ważne, projektanci nie zrezygnowali w tym przypadku z kierownicy, aczkolwiek deska rozdzielcza prezentuje się niezwykle minimalistycznie.

  Audi Grandsphere Concept

  Audi Grandsphere Concept

  Napęd? Oczywiście elektryczny

  Jak przystało na pojazd przyszłości, Audi Grandsphere Concept zostało wyposażone w napęd elektryczny. Producent nie zdradził jednak szczegółów dotyczących jego parametrów. Pochwalił się tylko deklarowanym zasięgiem. Otóż ma on wynosić aż 750 km na jednym ładowaniu. Należy jednak zwrócić uwagę, że Grandsphere Concept to duży i ciężki samochód, który – ze względu na swoją klasę – nie może rozczarowywać osiągami. Klienci, którzy kupują tego typu pojazdy, mają bowiem bardzo wysokie wymagania.

  Przyszłość Audi będzie elektryczna

  Audi jest kolejnym producentem, który zapowiedział odejście od silników spalinowych. Podobnie jak w przypadku innych marek, chodzi tutaj przede wszystkim o coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin oraz zapowiedzi zakazu sprzedaży aut spalinowych w poszczególnych państwach Europy. Stąd też pojawia się konieczność opracowania nowego typu napędu, który byłby przystosowany do wymogów zbliżającej się wielkimi krokami przyszłości. Zresztą  Grandsphere Concept nie jest pierwszą wizją pojazdu przyszłości od Audi. W 2021 roku zaprezentowany został spektakularny Grand Tourer o nazwie Skysphere, w którym można znaleźć wiele niezwykle interesujących rozwiązań technicznych.

  AutoVIPek

  zdjęcia: audi-mediacenter.pl

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *