Internet Rzeczy. Jego wpływ na codzienne funkcjonowanie
W dzisiejszych czasach każdy z nas korzysta ze smartfona, tabletu, laptopa. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że wiele innych przedmiotów, których używamy jest również połączona
z Internetem. Dzieje się tak za sprawą rozwijającej się technologii i zjawisku, którym jest Internet Rzeczy.
Internet Rzeczy – charakterystyka pojęcia
Internet Rzeczy to pojęcie oraz zjawisko, z którym z dnia na dzień będziemy spotykać się coraz częściej. Według ekspertów dotyczy ono bardzo ważnej, czwartej rewolucji przemysłowej, która odbywa się na naszych oczach. IoT, czyli ogromy potencjał wpływający na życie każdego z nas.
Dziś coraz częściej urządzeń, używanych przez człowieka jest podłączonych do Bluetooth oraz WI-FI. Dzięki temu mogą one komunikować się między sobą wymieniając różne dane. Wtedy tworzą sieć połączonych ze sobą sprzętów. Takie rozwiązanie wpływa na to, że nie potrzebna jest wtedy ingerencja człowieka. Właśnie to kryje się pod pojęciem Internetu Rzeczy. Mówiąc w języku angielskim Internet of Things, natomiast w skrócie IoT.
Internet of Things – zastosowanie
Internet Rzeczy ma zastosowanie, na przykład w asystentach głosowych. Urządzenia te są orygninalnym rozwiązaniem, cennym źródłem informacji, jak również umożliwiają w łatwy sposób sterowanie innymi urządzeniami.
Internet of Things – znajduje zastosowanie w przemyśle, administracji publicznej, biznesie. Według wielu badań może on w przyszłości odmienić życie wielu osób, w różnych aspektach. Wśród przykładów Internetu Rzeczy możemy wyróżnić: systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w domach, inteligentne samochody, które wyposażone są w czujniki monitorujące ciśnienie w oponach, inteligentne sprzęty AGD (zmywarki, odkurzacze, lodówki), Smartwatche, inteligentne systemy nawadniania, bezprzewodowe urządzenia monitorujące stan zdrowia oraz inne sprzęty, które wykorzystywane są w telemedycynie.
IoT i udogodnienia życia
Dzięki Internetowi Rzeczy możemy stosować wszelkie udogodnienia. Dzieje się tak w bardzo prozaicznych rzeczach jak na przykład parzenie kawy w ekspresie, który zrobi to po naciśnięciu przez nas guzika w telefonie. Wtedy nasza ulubiona kawa będzie już na nas czekać po przebudzeniu. Możemy zaprogramować też urządzenie o wiele wcześniej, na przygotowanie kawy o danej godzinie.
Co więcej zjawisko to może usprawnić w znaczącym stopniu wydajność naszej pracy. W jaki sposób? Widać to w bardzo prozaicznych czynnościach. Biorąc przykład drukarki. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, drukujemy wiele dokumentów i nagle kończy nam się tusz do drukarki. Nie musimy przerywać swojej pracy i zając się zamawianiem tuszu. Specjalnie zaprogramowana drukarka zrobi to za nas. Dzięki tego typu udogodnieniom możemy również, na przykład za pomocą smartwatcha zmierzyć poziom naszego ciśnienia. Istnieje wiele możliwości, które w znacznym stopniu mogą ułatwić nam codzienne funkcjonowanie.
Internet of Things – zalety zjawiska
W Polsce zjawisko to znajduje się dopiero w fazie początkowej. Jednak już widać, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest wykorzystywane w coraz większej ilości przypadków. Posiada ono wiele zalet. Oto kilka z nich: oszczędność czasu (sprzęty IoT przekazują sobie dane w bardzo szybkim czasie), bezpieczeństwo (sztuczna inteligencja popełnia błędy rzadziej niż człowiek), mniejsze zużycie energii elektrycznej (inteligentne urządzenia wyłączają się automatycznie, optymalizują swoją pracę), komfort (brak konieczności parzenia kawy, podlewania ogrodu), zwiększona wydajność ludzka (urządzenia nie wymagają takiej obsługi jak wcześniej, same gromadzą informacje, podejmują decyzję).
Można wymienić wiele zalet tego zjawiska. Najważniejsze z nich to w znacznym stopniu poprawa komfortu życia. Z biegiem lat Internet Rzeczy będzie jeszcze bardziej ewoluować. Za jakiś czas okaże się to w pełni normalne zjawisko. Zjawisko, które ułatwi życie wielu osobom w Polsce oraz na całym świecie. Internet of Things – komfort, rzetelność oraz precyzja.
Dodaj komentarz