Menu
  • Menu

    Czym jest aquaplaning i jak sobie z nim radzić?

    Bezpieczeństwo jazdy samochodem uzależnione jest od wielu czynników. Jednym z nich jest przyczepność. Jej utrata, do której dochodzi niekiedy w wyniku wjechania w głęboką kałużę, może być nawet śmiertelnie niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do zderzenia na przykład z innym pojazdem.

    aquaplaning

    Aquaplaning – co to jest?

    Zadaniem bieżnika, który znajduje się na ogumieniu, jest odprowadzanie wody zbierającej się na jezdni. Jeżeli jest jej naprawdę dużo, może zdarzyć się tak, że bieżnik nie będzie w stanie spełniać swojej funkcji. Wytwarza się wówczas klin wodny, co prowadzi do utraty przyczepności. Co więcej, samochód zaczyna się ślizgać w sposób niekontrolowany, przez co kierowca praktycznie nie może nad nim zapanować.

    Zjawisko, które zostało opisane powyżej, nosi nazwę aquaplaningu, inaczej akwaplanacji. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, albowiem samochód, który wpada w tego rodzaju poślizg, przestaje być sterowalny przez kierowcę. Nie może on nie tylko zmienić toru jazdy, ale i skutecznie zahamować.

    Co zrobić, gdy dojdzie do aquaplaningu?

    Jeżeli dojdzie do akwaplanacji, kierowca powinien przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą, albowiem może w ten sposób doprowadzić do jeszcze groźniejszej sytuacji. Najbardziej niebezpieczną jest chwila, w której opony odzyskują przyczepność – każde szarpnięcie kierownicą może spowodować poślizg, którego nie da się opanować. To właśnie tego rodzaju manewry są przyczyną wielu wypadków, których początkiem jest aquaplaning. Samochód powinien spokojnie wytracić prędkość, natomiast kierowca w tym czasie powinien powstrzymać się od mocnego hamowania oraz skręcania kierownicą. W praktyce jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ wszystko dzieje się bardzo szybko, a sytuacja jest niezwykle stresująca.

    Czy można ustrzec się aquaplaningu?

    Całkowite wyeliminowanie aquaplaningu jest niemożliwe, jednakże kierowca może zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Pierwszym, absolutnie fundamentalnym, jest ograniczenie prędkości w warunkach intensywnych opadów deszczu. W ten sposób bieżnik będzie miał więcej czasu na odprowadzanie wody, przez co ryzyko wystąpienia poślizgu będzie mniejsze.

    Aby zmniejszyć ryzyko akwaplanacji, dobrze jest zainwestować w komplet opon dobrej jakości. Na rynku dostępne są bowiem modele ogumienia, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa w różnych warunkach pogodowych, w tym również podczas intensywnych opadów deszczu. Są one wykonane ze specjalnej mieszanki, która cechuje się mniejszą sztywnością. Rozwiązanie to pozwala na odprowadzanie większych ilości wody niż ma to miejsce w przypadku ogumienia budżetowego.

    Posiadanie odpowiedniej klasy ogumienia to jednak nie wszystko, albowiem o opony należy dbać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiednim poziomie ciśnienia. Jego wartość można znaleźć w instrukcji obsługi danego pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie sprawia, że ryzyko aquaplaningu rośnie. Niezwykle istotna jest również weryfikacja stanu bieżnika. Im będzie on płytszy, tym gorzej będzie sobie radził z odprowadzaniem wody, co z kolei przekłada się na problemy z hamowaniem oraz zachowaniem kontroli nad pojazdem.

    Paweł Stasiuk

    Udostępnij

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *