System zarządzania produkcją w firmie — jak to działa?
Wyższa wydajność przy niższych kosztach operacyjnych to cel, do którego zmierza każde nowoczesne przedsiębiorstwo. Aby na bieżąco śledzić postęp procesów, ustrzec się przed błędami obciążającymi firmowe finanse oraz wprowadzać niezbędne ulepszenia, konieczne jest korzystanie z zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem, w szczególności w obszarze produkcji.
System zarządzania produkcją — jak to działa?
Nowoczesne systemy do zarządzania i monitorowania produkcji składają się z wielu wyspecjalizowanych obszarów funkcjonalnych, gdzie raz wprowadzana informacja jest dostępna tu i teraz dla poszczególnych osób posiadających odpowiednie uprawnienia w systemie. W skład takiego systemu wchodzą:
• Techniczne Przygotowanie Produkcji (TPP – Technical Preparation of Production)
• Planowanie i Uruchomienie Produkcji (APS – Advanced Planning and Scheduling)
• Kontrola i Rejestracja Prac (CPR – Control and Production Registration)
• Realizacja Produkcji (MES – Manufacturing Execution System)
• Wydajność Maszyn (OEE – Machine Efficiency)
• Kontrola Jakości (QMS – Quality Management System)
• Utrzymanie Ruchu (TPM – Total Productive Maintenance)
Przykładem takiego systemu jest UNIS PRO od AutoID. Jak podaje producent na stronie https://www.autoid.pl/platforma-unis/zarzadzanie-produkcja-unis-pro, system MES ułatwia zwiększanie wydajności poprzez obserwację i eliminowanie błędów. Zaawansowane systemy zarządzania produkcją oferują też podgląd działań w czasie rzeczywistym. Pozwalają na wprowadzanie i przechowywanie danych, a także dają możliwość generowania raportów, na podstawie których specjaliści przeprowadzają profesjonalne analizy działania zakładu produkcyjnego.
Jak w praktyce działa system MES? Gromadzi dane na temat ilości oraz właściwości stosowanych materiałów. Zbiera również informacje dotyczące wydajności zasobów ludzkich i technicznych. Jedną z najważniejszych cech systemu MES w kontekście wdrażania ulepszeń jest możliwość obserwacji i analizy działania maszyn, dzięki czemu pracownicy komórki utrzymania ruchu są w stanie szybko zareagować na usterkę hamującą produkcję oraz ograniczyć powstanie kolejnych błędów lub całkowicie je wyeliminować.
System MES — kiedy można z niego korzystać?
System komunikacji i informowania obszaru produkcji MES stanowi doskonałe rozwiązanie niezależnie od dziedziny produkcji. Sprawdzi się dobrze zarówno w branży spożywczej, jak i motoryzacyjnej. Może być z powodzeniem stosowany w mikro oraz makro przedsiębiorstwach. Tym, co będzie różnić platformy systemowe stosowane w różnych branżach, jest stopień ich zaawansowania. Dlatego już na etapie planowania działania przedsiębiorstwa należy rozważyć przyszłe potrzeby zakładu. Na przykład system zarządzania produkcją dla branży spożywczej musi być rozbudowany pod kątem daty przydatności spożycia konkretnych produktów. Na tej podstawie opracowany jest maksymalny czas każdego z etapów wytwarzania, a także termin zużycia materiałów produkcyjnych.
Jak wybrać system MES dla firmy?
Jednym z głównych zadań stawianych przed systemem do zarządzania produkcją jest ograniczenie kosztów oraz maksymalizacja wydajności maszyn i zasobów ludzkich. Dobrze dobrany system rozdziela kolejne etapy produkcji, co pozwala na wyszukiwanie wąskich gardeł, czyli problematycznych punktów produkcji, hamujących efektywność procesu. Niwelowanie usterek, poprawa jakości pracy zwiększająca normy pracowników — wszystko to wpływa na redukcję kosztów operacyjnych i zwiększenie przychodów przedsiębiorstwa, pozwalających na dalszy rozwój i ekspansję firmy na rynku.
Podczas wyboru systemu zarządzania produkcją należy zwrócić szczególną uwagę na kompatybilność z różnymi urządzeniami oraz możliwość wprowadzania kolejnych zmiennych i poszerzania zakresu działania platformy. System MES powinien być opracowany na lata, a jego wydajność i niezawodność nie może być uzależniona od wymagań sprzętowych.
Dodaj komentarz