Menu
 • Menu

  Testowanie oprogramowania – czy dobrze wytwarzasz swój soft?

  Dbanie o jakość przynosi wymierne korzyści firmie. Przede wszystkim zmniejsza koszty dodatkowe. Przekłada się ono również na wzrost satysfakcji klienta, co sprawia, że wraca on do danej firmy, a także poleca ją innym. Zasada ta dotyczy również przedsiębiorców tworzących soft na użytek własny bądź na sprzedaż. W tym przypadku istotną rolę w walce o jakość odgrywa testowanie oprogramowania.

  Testowanie oprogramowania

  Quality Assurance jest podstawą udanej realizacji projektu. Dzięki odpowiednim procedurom i uwadze poświęconej jakości możemy być pewni, że klient otrzymał działający produkt. Testowanie oprogramowania wymaga jednak odpowiednich procedur i posiadania wyszkolonych kadr. Na właściwe procedury składają się: transparentne schematy komunikacji oraz zdefiniowane sposoby postępowania.

  Dla stworzenia odpowiednich metod zarządzania jakością warto czasem skorzystać z doświadczenia partnera zewnętrznego. Przy wyborze powinno się zwrócić uwagę na jakość oferowanych usług. Chodzi przede wszystkim o doświadczenie w realizowaniu podobnych zadań. Dobrze jeśli firma działa również na rynkach zagranicznych. Istotną rolę odgrywa również doświadczenie we współpracy ze znaczącymi podmiotami działającymi w branży produkcji oprogramowania.

  Dzięki pozyskaniu partnera spełniającego powyższe kryteria możemy mieć pewność, że skorzystamy z wieloletnich doświadczeń i kompetencji umożliwiających sprawne wdrożenie procedur. Korzystamy również z wiedzy dużego zespołu specjalistów w interesującej nas branży.

  Testowanie oprogramowania – początek jakości

  Do korzyści, jakie niesie ze sobą odpowiednie testowanie oprogramowania, zaliczamy: zmniejszenie kosztów, usprawnienie procesu oraz ograniczenie ryzyka. Firmy z wieloletnim doświadczeniem w testowaniu potrafią łatwo dopasować swoje usługi do oczekiwań i potrzeb klienta, a także budżetu.

  Cały proces odbywa się na dwóch płaszczyznach, opracowanie testów systemowych oraz ciągłej weryfikacji funkcjonalności. Producenci oprogramowania w miarę swoich potrzeb mogą skorzystać z firm zewnętrznych bądź przeszkolić własnych pracowników w procedurach niezbędnych do prowadzenia testów.

  Zwiększając kompetencje zespołu, można zmniejszyć comiesięczne koszty nawet o połowę. Poprzez szkolenia wewnętrzne pracowników producent oprogramowania może zminimalizować ryzyka zwiększające koszty i czas wdrażania projektu.

  Obok szkoleń istotne jest również właściwe zarządzanie zasobami ludzkimi. Zaczyna się ono już na etapie rekrutacji pracowników odpowiedzialnych za testowanie oprogramowania. Nie posiadając odpowiednich specjalistów w dziedzinie rekrutacji, narażamy się na ryzyko zatrudnienia osób bez niezbędnych kompetencji, co dodatkowo zwiększa koszty i ogranicza sprawność firmy. Nie wszystkie jednak firmy dysponują środkami umożliwiającymi tworzenie całych działów HR. Również w tym przypadku można skorzystać z doświadczeń partnera zewnętrznego.

  Proces rekrutacji zwykle jest długotrwały. By nie przerywać testowania, można skorzystać z modelu hybrydowego. Partner zewnętrzny zapewnia specjalistę zaraz po rozpoczęciu współpracy, jednocześnie wdraża odpowiednie procedury umożliwiające pozyskanie pracownika o odpowiednich kompetencjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dochodzi do przerw związanych z brakiem kompetentnej osoby.

  W poszukiwaniach partnera, który stworzy właściwe procedury związane z testowaniem oprogramowania, warto zwrócić uwagę na firmę Testspring. Posiada ona zespół specjalistów, którzy zajmują się zarówno testowaniem oprogramowania, szkoleniem pracowników, jak i organizacją procesu rekrutacji.

  Testspring posiada 12 lat doświadczenia na rynku międzynarodowym, a współpracowała z takimi firmami jak: CEVA, Microsoft, Unilever, Indio, MAERSK, Chain cargo i wiele innych. Dzięki współpracy z Testspring zatrudniając jednego testera, partner otrzymuje wiedzę całego zespołu. Firma zapewnia kompleksowe usługi: testy automatyczne,manualne, wydajności.

  Ponadto zapewnia bezpłatny audyt procesów w firmie.. Pomaga on zidentyfikować ryzyko i określić ramy współpracy, która przynosi realne korzyści. Partnerzy korzystający z usług Testspring otrzymują dodatkowo certyfikat QA Testspring. Dzięki niemu możesz pokazać klientom, że korzystasz z najwyższych standardów jakości.

  Wojciech Ostrowski

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *