Menu
 • Menu

  Spawarka – czym jest i do czego służy?

  Wbrew pozorom, spawarka to dość szerokie pojęcie. Najkrócej i najprościej mówiąc, jest to narzędzie łączące różne, metalowe elementy. Urządzenie za pomocą spoiwa sprawia, że do tej pory osobne materiały, stają się całością. Najpierw je topi, a następnie zespala. Jak dokładnie działa i jakie są jej rodzaje?

  Spawarka

  Spawarka – zasady działania urządzenia

  Niezależnie od rodzaju, każda spawarka działa w oparciu o podobne zasady. Nadtapia określone produkty, a następnie za pomocą spoiwa łączy je ze sobą. W ten sposób powstaje trwałe, niezniszczalne połączenie między do tej pory osobnymi materiałami. Urządzenie, jak wiele innych do działania potrzebuje źródła prądu, choć odpowiednie zasilanie zależy od konkretnego rodzaju spawarki.

  Poszczególne rodzaje spawarek różnią się parametrami technicznymi, gabarytami,
  no i oczywiście cenami. Metoda spawania konkretnego urządzenia określa z kolei, jakie materiały z jego pomocą można łączyć.

  Rodzaje spawarek – spawarka inwertorowa, spawarka transformatorowa i spawarka wirowa

  Spawarka wirowa wydaje się urządzeniem, które odeszło już do lamusa. Tego typu sprzęty wykorzystywane były w dużych zakładach produkcyjnych. Łączyły ze sobą ciężkie stalowe konstrukcje. Dziś oferta większości producentów skupia się na spawarkach inwertorowych oraz spawarkach transformatorowych.

  Spawarka inwertorowa uznawana jest za sprzęt nowoczesny, urządzenie nowej generacji. Jest mała, poręczna, nie sprawia problemu przy jej przenoszeniu. Co jednak najważniejsze, jest uniwersalnym narzędziem – idealnym zarówno dla majsterkowicza, jak i profesjonalisty. Niestety, jak i wszystkie sprzęty tego typu ma swoje wady. Jedną z nich jest wysoka cena urządzenia. Poza tym spawarka wykazuje słabą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Trzeba więc obchodzić się z nią bardzo delikatnie.

  Spawarkę transformatorową wyróżnia natomiast atrakcyjna cena i prosta konstrukcja. Nie jest tak wrażliwa na uszkodzenia, jak spawarka inwertorowa i daje możliwość spawania metodą MMA, a także metodą MIG/MAG. Wśród wad wymienić jednak trzeba duży gabaryt i dużą wagę produktu. Poza tym, spawarki transformatorowe wyróżnia niski czas pracy, a dość długi proces chłodzenia.

  Poszczególne spawarki i dostępne metody spawania

  Kolejny podział urządzeń, całkowicie niezależny od tego czy mówimy o spawarce inwertorowej, transformatorowej, czy wirowej to typologia wyróżniająca:

  • spawarki MMA,
  • spawarki MAG,
  • spawarki MIG,
  • spawarki MIG/MAG,
  • spawarki TIG DC,
  • spawarki TIG AC/DC.

  Wszystkie przywołane spawarki działają w oparciu o inną technikę spawania. Współcześnie najpopularniejsze wydają się spawarki inwertorowe, o każdej wyżej wymienionej metodzie spawania. Spawarki w sklepie Centrum Elektronarzędzi, czyli w popularnym sklepie online ze sprzętem spawalniczym dostępne są w każdym, wspomnianym wariancie. Wybór jest na tyle duży, że niezależnie od materiału, na jakim się pracuje, doświadczenia i możliwości finansowych – każdy, amator czy profesjonalista – znajdzie coś dla siebie.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *