Menu
 • Menu

  Signal – komunikator, któremu warto dać szansę

  Niedawno komunikator WhatsApp ogłosił nową politykę prywatności w związku ze zmianami dotyczącymi danych, jakie zbiera on i przetwarza na temat swoich użytkowników oraz sposobu, w jaki dzieli się tymi danymi z innymi podmiotami. Osoby, które nie zaakceptują zmian w regulaminie do 8 lutego, stracą możliwość korzystania z aplikacji.

  Informacja ta sprawiła, że wiele osób zaczęło rozglądać się za innym, bezpiecznym komunikatorem. Popularny innowator Elon Musk doradził na Twitterze, aby zainstalować Signal – aplikację, która w ostatnich dniach błyskawicznie zyskuje na popularności.

  Signal

  Signal – skąd jego fenomen?

  Komunikator w ciągu ostatnich siedmiu dni pobrało 7,5 miliona osób. Duża część pochodzi z Indii oraz Stanów Zjednoczonych, jednak i Europejczycy coraz częściej decydują się na pobranie aplikacji. Dlaczego Signal jest tak popularny?

  Przede wszystkim jest to komunikator, który zapewnia poufność. Jak poinformował portal Bezpiecznik.pl, z Signal korzysta między innymi sztab prezydenta Andrzeja Dudy. Po aplikację sięga także coraz więcej dziennikarzy. Powodem jest najwyższy poziom bezpieczeństwa spośród wszystkich komunikatorów internetowych.

  Signal posiada otwarty kod źródłowy, dzięki czemu każdy może samemu sprawdzić, czy aplikacja nie posiada luk, które naraziłyby nas na niebezpieczeństwo. W dodatku sami twórcy dbają o jak największą prywatność. Ich serwery zbierają możliwie jak najmniej informacji o użytkownikach. Wiele aplikacji prosi o dostęp do kontaktów, do których później wgląd mogą mieć właściciele oprogramowania. W tym przypadku takiej możliwości nie ma.

  Signal – wygoda i funkcjonalność

  Jak dobrze wiemy, każdy ma swoje przyzwyczajenia, które czasem ciężko zmienić. Podobnie jest z aplikacjami. Najwięcej osób w Polsce korzysta z Messengera oraz WhatsAppa. W tym przypadku zmiana komunikatora powinna przebiec wyjątkowo bezboleśnie, ponieważ Signal jest niemalże identyczny w obsłudze jak jego konkurencja.

  Komunikator mogą zainstalować zarówno użytkownicy systemu Android w sklepie Google Play, jak i posiadacze Iphone’ów w App Store. Ponadto aplikację zainstalujemy również na komputerach. W każdym przypadku jest ona całkowicie bezpłatna.

  Na chwilę obecną największym minusem jest niska liczba użytkowników w Polsce. Aktualnie większość Polaków korzysta z Messengera. Mimo to należy odnotować, że Signal to alternatywa dla osób ceniących sobie poufność i bezpieczeństwo w sieci. Ponieważ coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zadbać o swoją prywatność w Internecie, bezpieczne komunikatory cieszą się w ostatnim czasie gigantycznym wzrostem zainteresowania.

  Signal, bo w sieci warto być bezpiecznym

  Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na ile niebezpieczeństw jesteśmy narażeni podczas zwykłego korzystania z sieci. Wiele osób uważa, że i tak nie piszą niczego, co mogłoby ich w jakiś sposób narazić. Zastanów się jednak nad tym, czy nie wysłałeś kiedyś swojemu znajomemu hasła, prywatnego zdjęcia czy numeru telefonu. Dlaczego ktoś niepożądany miałby mieć do tego dostęp?

  Nic dziwnego, że z Signal zaczęli korzystać politycy, dziennikarze oraz ludzie kojarzeni ze światem nauki. Elon Musk zachęcił do korzystania z tej aplikacji, ponieważ wie, że jest ona najlepiej zabezpieczonym komunikatorem dostępnym na rynku.

  Czasem może wydawać się nam, że jesteśmy w sieci bezpieczni. Jednak nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności. Z tego powodu czasami lepiej być przezornym, niż później martwić się, ponieważ wyciekły nasze dane. Bezpieczeństwo w sieci jest jednym z największych problemów XXI wieku. Warto dołożyć swoją cegiełkę i zadbać o prywatność naszą i naszych znajomych. Być może w ten sposób unikniemy wielu nieprzyjemności. Poza tym, w tym konkretnym przypadku, taka roztropność nic nas nie kosztuje – wymaga jedynie zmiany komunikatora.

  Andrzej Dworzański

  Udostępnij

  2 odpowiedzi na “Signal – komunikator, któremu warto dać szansę”

  1. sam pisze:

   kolejna bańka spekulacyjna

  2. SM Lewandów pisze:

   Kolejny Facebook dla ubogich

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *