Metaverse – wirtualny świat przyszłości
Rozwijająca się technologia pozwala na realizowanie coraz bardziej zaawansowanych projektów. Ma to też przełożenie na wirtualny świat. Dla wielu osób jest to uniwersum, wokół którego koncentruje się ich życie. Za jego pomocą kontaktują się z innymi i dokonują zakupów. Poza tym również pracują, realizują swoje pasje i spędzają czas na rozrywce. W pewnym momencie zaczęto też snuć wizje nad stworzeniem miejsca, gdzie ludzie za pomocą technologii 3D będą mogli wcielając się w awatary prowadzić życie takie jak w realnym świecie. Uniwersum to nazwano Metaverse.
Czym jest metacerse?
Metaverse jest określany też jako metaświat. Opiera się na koncepcji połączenia ze sobą wielu wirtualnych światów 3D. Założeniem jest, żeby ludzie w tym uniwersum funkcjonowali w postaci awatarów. Mają prowadzić życie podobnie jak w normalnym świecie. Komunikować się ze sobą, pracować, dokonywać transakcji handlowych, robić zakupy, uczestniczyć w imprezach towarzyskich itp. Jest to po prostu alternatywna rzeczywistość.
Skąd pochodzi nazwa i pomysł stworzenia takiego uniwersum? W roku 1992 została wydana powieść Neala Stephensona pt. ,,Zamieć”. To pozycja z gatunku science fiction. Autor ukazał w niej wirtualny świat o nazwie Metawersum. Jego nazwa składa się z dwóch członów: ,,meta”, co oznacza wyższy stopień, następstwo lub zmienność czegoś i ,,verse”, czyli wszechświat.
Nowy wirtualny świat powoli staje się faktem. W 2021 roku Mark Zuckerberg ogłosił zmianę nazwy Facebook na Meta. To duży krok ku dalszym rewolucyjnym posunięciom mającym na celu głębsze i bardziej namacalne wejście w internetowe uniwersum. Prognozuje się, że metaverse pozwoli wielu firmom, a przede wszystkim potentatom w swoich branżach na skuteczniejsze dotarcie do klientów. Dzięki temu i zastosowaniu nowych technologii mają one nadzieję na zwiększenie zysków.
Jak zaistnieć w metaverse?
Każdy kto będzie chciał wejść do metaverse będzie musiał posiadać sprzęt z zakresu wirtualnej rzeczywistości (ang. virtual reality) określany skrótem VR oraz rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality), czyli AR. Tylko w ten sposób można osiągnąć swoiste połączenie świata realnego z wirtualnym. Służą temu np. gogle wykonane w technologii VR, które mają za zadanie dać poczucie prawie rzeczywistego przebywania w danym miejscu i doświadczania oraz odczuwania różnych doznań z nim związanych. To oznacza, że będąc w swoim mieszkaniu możemy wchodząc do metaverse przeżywać przygody, spotykać się z innymi ludźmi, lecieć na odległe planety unikając przy tym stresu, niepokoju i niebezpiecznych sytuacji.
Metaverse ma być siecią, która połączy ze sobą różne światy działające w technologii 3D. Użytkownik ma być ,,pochłonięty” i ,,zanurzony” w tym uniwersum. Będzie mógł bardziej uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach i czuć się jego częścią. Przykładem integracji internetowej mogą być serwisy gier, gdzie użytkownicy nie tylko oddają się rozrywce, ale również komunikują się ze sobą, nawiązują kontakty towarzyskie, bliskie relacje i przyjaźnie, a także spędzają ze sobą czas.
Wirtualne światy
Wielkie firmy już od dawna zauważają potencjał rozwoju metaverse i widzą nowe możliwości jakie daje im łączenie się ze sobą wielu platform i aplikacji. Dzięki temu ma wzrosnąć liczba użytkowników chętnych na korzystanie z ich usług i produktów, co przyniesie im jeszcze większe dochody. Koncepcję metaverse wykorzystują i chcą rozwijać takie marki jak Facebook (obecnie Meta), Microsoft, Epic Games, a także Apple.
Platformy metaverse to wirtualne światy, w których użytkownicy mogą prowadzić różne aktywności. Oto kilka z nich.
– Fortnite – jest to gra o charakterze survivalowym, gdzie rozgrywkę jednocześnie może prowadzić nawet sto osób w tym samym czasie. Oprócz tego za pomocą tej platformy można też uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych np. w koncertach.
– Piaskownica – gra gdzie wykorzystuje się kryptowaluty, dzięki którym można dokonywać transakcji kupna i zakupu kreatywnych rozwiązań stworzonych przez użytkowników. Należą do nich np. animowane obiekty 3D.
– Decentraland – w tym metaświecie użytkownicy dokonują zakupów np. działek, żeby potem zamienić je w place budowy, Są również uczestnikami gier. Działania te dokonują przy pomocy wybranych przez siebie awatarów.
– Cryptovoxels – w tej rzeczywistości świata wirtualnego można projektować różne najbardziej wymyślne konstrukcje budowlane, realizować projekty, a następnie je sprzedawać.
Metaverse wg jego zwolenników, to świat bez ograniczeń, gdzie liczy się kreatywność twórców i odbiorców. Daje możliwości eksperymentowania i realizacji projektów nie do pomyślenia w realnej rzeczywistości. Jednak ta koncepcja rodzi też obawy o uzależnienie użytkowników od tego uniwersum, brak prywatności i łatwość ataków hakerów. Warto się nad tym zastanowić tak, żeby korzystanie z metaświata było dla nas korzyścią, a nie destrukcją.
Jarosław Cieśla
Dodaj komentarz