Menu
 • Menu

  Komputer stacjonarny czy laptop – co lepsze na prezent?

  Co jest lepsze na prezent? Wybór jest uzależniony od tego, dla kogo to będzie upominek i co osoba będzie na nim robić – czy będzie używany jedynie do gier, czy do przechowywania dokumentów, do pracy, do sprawdzania poczty? Wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb osoby obdarowywanej.

  komputer stacjonarny czy laptop

  Zalety i wady laptopa

  Technologia, która rozwija się w szybkim tempie, spowodowała, że laptopy stają się komputerami uniwersalnymi, które łatwo zmieścić chociażby w damskiej torebce. Ich wydajność zwiększyła się na tyle, że mogą służyć architektom, programistom czy graczom.  Do zalet laptopa zaliczyć należy niewątpliwie fakt, że można go zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Na plażę, do pracy, na uczelnię, na wczasy.

  Naładowana bateria pozwala korzystać z laptopa bardzo długo, bez konieczności podłączania go do gniazdek. Integralną część obudowy stanowi klawiatura i obudowa, a zamiennikiem dotykowym może być myszka. Zaletą laptopa jest również cicha praca.

  Czy urządzenie to ma jakieś wady? Owszem. Główną wadą laptopa będzie to, że nie można go ulepszać w nieskończoność, a pozostać należy jedynie przy wymianie pamięci RAM i nośnika danych. Trzeba również czyścić go od czasu do czasu w środku, ponieważ na jego podzespołach zbiera się kurz oraz zanieczyszczenia. Ponadto serwis laptopa jest kosztowny – podobnie jak też jego wysoka cena (w stosunku do urządzeń stacjonarnych).

  Laptopy okazują się bardziej praktyczne niż komputery stacjonarne, dlatego ich rynek rozwija się w niesamowitym tempie. Można kupić laptopy uniwersalne, które cieszą się ogromnym powodzeniem, ultrabooki, laptopy multimedialne czy gamingowe oraz połączenia tableta z laptopem. Najpopularniejsze są właśnie laptopy uniwersalne, które wykorzystuje się do nauki, pracy, gry oraz zabawy.

  Komputery stacjonarne (desktopy) – zalety i wady

  Komputery stacjonarne ciągle uznawane są za idealny sprzęt do pracy zdalnej czy też do grania w różne gry. Mają one nieograniczone możliwości rozbudowywania i unowocześniania, a także wysoką wydajność. Duża ilość gniazda pozwala na podłączenie licznych urządzeń peryferyjnych. Ponadto monitory, klawiatury czy mysz to oddzielne akcesoria, które można wymieniać na coraz nowocześniejsze bez konieczności zmian w samym komputerze. Cena przeciętnego komputera stacjonarnego jest nieporównywalnie niższa niż laptopa. Wyjątkiem laptopy gamingowe, których ceny mogą znacznie przekraczać koszty mocnych komputerów stacjonarnych.

  Do wad komputerów stacjonarnych zaliczyć można to, że przeważnie zajmują dużo miejsca, a także nie można z nich skorzystać np. w podróży. Mają także dużo kabli, które nie wyglądają estetycznie. Komputery stacjonarne są idealnym rozwiązaniem np. dla grafików, kiedy wymagana jest duża wydajność sprzętu. Świetnie sprawdzą się w biurach. Osobny rodzaj sprzętu tego typu przeznaczony jest dla graczy, dla których powstają specjalne komputery gamingowe, cechujące olbrzymią wydajnością i najnowocześniejszymi podzespołami. Desktopy są też preferowane przy użytku domowym, gdzie nie ma konieczności przenoszenia sprzętu co chwilę.

  Dla kogo laptop, dla kogo komputer stacjonarny?

  Zakup laptopa na prezent to bardzo dobry pomysł, jeżeli osobą obdarowaną mają być dzieci lub młodzież szkolna. Z pewnością pomoże im w nauce, pozwoli na wygodny udział w lekcjach zdalnych oraz oczywiście zrelaksować się przy ulubionych grach. Jest to również to idealny upominek na Pierwszą Komunię czy inne ważne wydarzenie dla młodego człowieka.

  W przypadku osób dorosłych będzie to świetne wyjście dla osób, które dużo pracują online. Taki laptop umożliwi im wygodną pracę wszędzie, gdzie tylko będzie to możliwe i da „wolność od kabli”.

  Komputer stacjonarny będzie idealnym prezentem dla ludzi wymagających, a zwłaszcza tych, którym potrzebny jest on do pracy, a także dla osób które śledzą wszelkie nowinki techniczne. Komputer stacjonarny można bowiem cały czas rozbudowywać i unowocześniać w miarę potrzeb i możliwości finansowych. Drogi komputer gamingowy to z kolei perfekcyjny prezent dla gracza.

  H Tur

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *