Menu
 • Menu

  Jak wymienić kartę graficzną

  Na rynku debiutuje nowa seria kart firmy NVIDIA. Lada chwila sporo osób pomyśli o wymianie posiadanego modelu. Pokażemy jak zabrać się za tą operację.

  Premiera nowej serii kart graficznych jest zawsze okazją do wymiany posiadanego modelu na nowy. Część użytkowników kupuje świeże modele, część korzysta ze spadku cen starych lub decyduje się na zakup używanego egzemplarza.

  Jak wymienić kartę graficzną

  Jak wymienić kartę graficzną w laptopie.

  W wypadku komputera przenośnego sprawa jest najprostsza. Zasadniczo karty wymienić się nie da. Wiele modeli ma karty zintegrowane czyli lutowane na płycie komputera. Niektóre mają karty w specjalnych złączach rozszerzeń. Tutaj teoretycznie kartę da się wymienić dostępność takich kart jest ograniczona i nie są one tanie. Po drugie musi ona być rozpoznana przez BIOS/UEFI komputera, musi fizycznie zmieścić się w obudowie, komputer musi być w stanie dostarczyć tyle energii ile karta potrzebuje, a układ chłodzenia musi być w stanie odprowadzić wytwarzana przez kartę ilość ciepła.

  Od czego zacząć w pececie

  Zaczynamy od wybrania modelu – tu kierujemy się zasobnością portfela i oczekiwaniami dotyczącymi wydajności sprzętu. Kolejnym krokiem jest wizyta na stronie internetowej producenta w celu sprawdzenia rozmiarów karty i zaleceń dotyczących mocy zasilacza. Ten ostatni możemy wymienić, ale brak miejsca w obudowie oznacza przebudowę peceta. W takim wypadku lepiej poszukać mniejszej karty.

  Gdy nowa karta leży już na naszym biurku, należy wyłączyć komputer, odłączyć wtyk zasilania i kable od monitora i otworzyć obudowę. Następnie odpinamy złącze zasilania karty, odkręcamy śruby mocujące cokół i luzujemy zaczep na dole karty przy złączu PCI Express. Teraz już możemy wyjąć kartę.

  Jak wymienić kartę graficznąNa miejsce starej karty wkładamy nową, mocujemy cokół do obudowy, podłączamy zasilanie, zamykamy obudowę i podłączamy kable. Gotowe.

  Tutaj można zapoznać się z gotowym filmem pokazującym jak cały proces przebiega w praktyce na przykładzie karty Palit RTX 2060 SUPER 

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *