Cyfryzacja rolnictwa staje się faktem. Ale to dopiero pierwsze kroki
Pandemia sprawiła, że wiele gałęzi gospodarki musiało postawić na przyspieszony rozwój technologiczny. Cyfryzacja rolnictwa również była pożądana, choć w przypadku tego segmentu rynku trudności było naprawdę dużo. Na przestrzeni roku udało się jednak wdrożyć pewne rozwiązania.
Cyfryzacja rolnictwa w dobie pandemii
Z powodu koronawirusa wiele biznesów przeniosło się z biur do domów. Nagle internet zaczął odgrywać jeszcze większą rolę niż do tej pory. Ważna stała się możliwość komunikacji na odległość, ale również możliwość urzędowej obsługi za pomocą sieci.
W tym wszystkim potrzebna była również cyfryzacja rolnictwa. Na portalu gov.pl utworzono osobną podstronę poświęconą działaniom na rzecz rolnika w ramach tzw. „Okienka dla rolnika”. Jego głównym zadaniem ma być przekazywanie najważniejszych informacji dotyczących rolnictwa oraz umożliwienie załatwienia pewnych spraw za pomocą internetu bez potrzeby fizycznej obecności w urzędzie.
Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwić wiele spraw w zakresie rolnictwa – poinformował minister rolnictwa.
Dodatkowym atutem dla rolnika ma być przejrzystość systemu oraz integracja baz danych. Dzięki temu nie trzeba będzie wypełniać za każdym razem pewnych dokumentów, tylko będą one wypełniane automatycznie na bazie dostępnych informacji. Dzięki cyfryzacji rolnictwa można będzie ograniczyć czas potrzebny na wypełnianie różnorakich formalności.
Cyfryzacja rolnictwa ma uprościć urzędowe sprawy
Nie od dziś wiadomo, że za pomocą internetu wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić zdecydowanie szybciej. Taki cel przyświeca również „Okienku dla rolnika”.
15 kwietnia 2021 r. zostało zawarte stosowne porozumienie pomiędzy zaangażowanymi instytucjami, które pozwoli na opracowanie i udostępnienie wybranych usług cyfrowych dla rolnika w ramach tzw. „Okienka dla Rolnika”. Oprócz MRiRW oraz KPRM w projekt zostały zaangażowane również Jednostki Podległe i Nadzorowane Ministerstwu tj.:
- Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa,
- Głównym Inspektoratem Weterynarii,
- Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz
- Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Celem cyfryzacji rolnictwa jest uproszczenie aktualnych procedur. Aktualnie rolnicy muszą za każdym razem wypełniać te same dokumenty. Dzięki bazie danych wiele rubryk wypełni się automatycznie na bazie posiadanych informacji. To nie tylko ułatwi załatwianie biurokratycznych spraw, ale także pomoże w prawidłowym wypełnieniu dokumentów. Dzięki temu ryzyko błędnego wypełnienia wniosku zostanie ograniczone do minimum.
Cyfryzacja rolnictwa to podstawa
W dzisiejszych czasach internet oferuje wiele korzyści. Dlatego też tak ważne jest umiejętne ich wykorzystanie. Naturalnie budowa tego typu usług cyfrowych to złożony i długotrwały proces. Jest to natomiast wysiłek, który zdecydowanie warto podjąć. Niektóre usług w ramach „Okienka dla Rolnika” mają być dostępne za maksymalnie półtora roku. Przynajmniej taki cel wyznaczyło sobie Ministerstwo Rolnictwa.
Dzięki wyżej wspomnianym usługom wnioski papierowe zostaną zastąpione przez ich elektroniczne odpowiedniki. Będzie dotyczyć to następujących wniosków:
- zwrot podatku akcyzowego od paliwa rolniczego;
- rolniczego handlu detalicznego (RHD);
- zgłoszenia do KRUS umów dzierżawy;
- wniosku o wypłatę zawieszonej części emerytury (renty);
- zgłaszanie umów cywilnoprawnych;
- wniosku o dopłatę do materiału siewnego;
- wniosek o ocenę polową materiału siewnego oraz materiału szkółkarskiego;
- wpisu do Rejestru Podmiotów Nadzorowanych oraz systemu obsługi producentów ekologicznych.
Cyfryzacja rolnictwa dopiero się rozpoczęła. Jest to jednak ważny proces, którego nie można bagatelizować. Pandemia pokazała jak cenne są e-urzędy. W dodatku nawet po uporaniu się z koronawirusem możliwość załatwienia wielu spraw on-line będzie czymś, co z pewnością ucieszy rolników.
Andrzej Dworzański
Dodaj komentarz