Menu
 • Menu

  Bukmacherzy a nowoczesne technologie

  Już od kilkudziesięciu lat jesteśmy świadkami bardzo interesującego powiązania technologii z zakładami bukmacherskimi (więcej). Obie te sfery oddziałują na siebie, dzięki czemu każda ze stron może czerpać z tego spore profity. Co zatem powinniśmy wiedzieć o powiązaniach bukmacherów z nowoczesnymi technologiami?

  Telewizja wczoraj i dziś

  Jeśli spojrzymy na lata 70. kiedy to na świecie nastąpił gwałtowny rozwój telewizji, to od razu zauważymy, że wpłynęła ona na branżę bukmacherską. Wcześniej wielu graczy bukmacherskich zmuszonych było do udawania się bezpośrednio na stadiony, słuchania relacji w radio czy też czytania późniejszych sprawozdań w gazetach. Jednak wraz z rozwojem kanałów telewizyjnych nastąpił o wiele szerszy dostęp do transmisji sportowych. Od tego momentu gracze bukmacherscy mogli oglądać na ekranach swych telewizorów spotkania, które bezpośrednio dotyczyły ich kuponów. Ligi czy organizacje sportowe zaczęły sprzedawać prawa telewizyjne do innych krajów, co miało wpływ na ich popularyzację, a co za tym idzie, także i popularyzację zakładów bukmacherskich.

  Taka sytuacja utrzymuje się po dziś dzień. Choć coraz więcej osób rezygnuje z telewizji, to jednak nadal liczne kanały sportowe są jedynymi miejscami, gdzie można legalnie zobaczyć transmisje z wybranych spotkań czy wydarzeń. Od ponad 10 lat można zauważyć jednak całkiem spory spadek oglądalności kanałów telewizyjnych. Wiele z nich w przeciągu kilku lat zanotowało nawet spadki o połowę. Inaczej jednak ma się sytuacja ze stacjami sportowymi. Tutaj spadki są o wiele niższe. Wiąże się to z tym, że spora grupa kibiców to właśnie klienci firm bukmacherskich. Poniekąd więc to bukmacherzy wpływają na zachowanie wysokiej oglądalności stacji sportowych. Spłacają w ten sposób niejako zaciągnięty dług wdzięczności sprzed wielu laty.

  Internet i nowe możliwości

  Rozwój sieci internetowej sprawił, że bukmacherzy zyskali o wiele większy i prostszy dostęp do klientów. Z chwilą uruchomienia serwisów internetowych gracze nie są zmuszeni do udawania się do punktów naziemnych w celu sprawdzenia oferty i obstawienia kuponu. Pierwszy bukmacher online powstał w latach ‘90. Od tego czasu na rynku pojawiło się sporo polskich i zagranicznych firm. Obecnie w Polsce można skorzystać z usług kilkunastu legalnych bukmacherów, którzy udostępniają swą ofertę w sieci (źródło). Internetowi bukmacherzy generują znacznie większe zyski niż stacjonarni, jak i również mogą o wiele lepiej trafić z ofertą do klientów o odmiennych upodobaniach. Przyjmuje się, że legalni bukmacherzy w Polsce generują 80-90% swych zysków właśnie z zakładów internetowych. Sieć internetowa otworzyła i wciąż otwiera przed nimi nowe możliwości.

  Urządzenia mobilne

  Z rozwojem sieci internetowej powiązane są także urządzenia mobilne. Wraz z wprowadzeniem pierwszego iPhone’a oraz iPada coraz więcej osób zaczęło zaopatrywać się w smartfony oraz tablety. Nowinki technologiczne, zwiększanie możliwości tych urządzeń sprawiło, że także i w tej sferze pojawiły się zakłady bukmacherskie. Obecnie nawet połowa graczy w Polsce obstawia wyniki sportowe z poziomu telefonu czy tabletu. Dlatego też nie dziwi sytuacja, że bukmacherzy tworzą zarówno mobilne strony internetowe, jak i dedykowane aplikacje dla klientów.

  Komputeryzacja dołącza do gry

  Choć cały czas w przypadku firm bukmacherskich online mamy do czynienia z komputerami, to jednak w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziły one do powstania zupełnie nowych zakładów bukmacherskich. Mowa tutaj o e-sporcie jak i również zakładach wirtualnych. Bukmacherzy coraz częściej stawiają na zakłady na rozgrywki e-sportowe z Polski i zagranicy. Wzrost zainteresowania nimi sprawia, że klienci wypatrują takich opcji w ofercie. Drugą sprawą są sporty wirtualne, które przypominają gry komputerowe sterowane przez AI. Klienci mogą na ekranach telefonów czy monitorów obserwować rozgrywki tenisowe, piłkarskie czy wyścigi wirtualne. Dołączone są do nich propozycje kursów na kupony, przez co można obstawiać zupełnie niezależne od sportowców oraz bukmacherów rozgrywki.

  Streaming

  U coraz większej liczby bukmacherów możemy spotkać się z transmisjami spotkań w jakości HD. Firmy bukmacherskie podpisują umowy z telewizjami jak i również samymi organizacjami sportowymi. W ten oto sposób gracze mogą za darmo oglądać transmisje TV ze spotkań piłkarskich, koszykarskich czy tenisowych. Osoby mniej zainteresowane posiadaniem telewizora w domu, będą mogły mimo wszystko nadal liczyć na prosty dostęp do transmisji z ulubionych rozgrywek.

  Zakłady bukmacherskie mogą być obstawiane jedynie przez osoby pełnoletnie za pośrednictwem legalnych bukmacherów (za grę u nielegalnych grożą kary). Przypominamy również o niebezpieczeństwach wynikających z nadmiernej gry, która może doprowadzić do uzależnienia oraz poważnych strat finansowych i osobistych.

  Udostępnij

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *