Windows 11 bez problemów wieku dziecięcego
Firma Microsoft, choć zarzekała się, że Windows 10 będzie ostatecznym, stale rozwijanym systemem operacyjnym zdecydowała się zaniechać tych planów i wypuścić na rynek Windows 11. Po 4 miesiącach testów, odbywających się po pierwszym ujawnieniu informacji o tym wydaniu, system wszedł na rynek i został dość wysoko oceniony.
Wiele firm już po niemal roku od jego premiery nie zdecydowało się na dokonanie aktualizacji na swoim sprzęcie. Jednym z powodów mogą być wysokie wymagania systemowe, które eliminują sprzęt wytworzony przed 2018 rokiem z pełni wykorzystania funkcjonalności nowego systemu Windows. Mimo że da się go nawet instalować na komputerach z procesorami z zamierzchłej przeszłości, to gigant z Redmond ogłosił, że nie otrzymają one pełnego wsparcia. Może być to jeden z wielu powodów, dla których pomimo niewystąpienia zbyt dużej ilości problemów wieku dziecięcego, z którymi borykają się nowe wydania systemów operacyjnych, zdecydowana większość klientów jeszcze nie zdecydowała się na dokonanie aktualizacji systemu.
Jak dostać nowy system Windows 11?
Z uwagi na niedawne wydarzenia na świecie Microsoft zdecydował się na przesyłanie kluczy aktywacyjnych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wraz z dokonaniem zakupu takowego klucza w Microsoft lub u jednego z renomowanych dealerów rekomendowanych przez tę firmę przejście procesu aktualizacji systemu operacyjnego do Windows 11 zajmie nam około 1 godziny. Cały proces wygląda podobnie jak instalacja kluczowych aktualizacji systemu Windows 10. Podczas wykonywania poleceń i personalizacji ustawień systemowych, przy kilku restartach komputera i z oczywistym kubkiem gorącej kawy czy herbaty pod ręką proces ten jest niezwykle prosty, intuicyjny i nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy informatycznej. Gdy robimy to na naszym domowym sprzęcie, nie powinniśmy napotkać żadnych problemów z instalacją. W większych firmach, w celu zabezpieczenia danych, najlepiej jest powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu informatykowi.
Licencja na ten system operacyjny dostarczana jest użytkownikom w formie wieczystej a system dostępny zarówno dla prywatnych, jak i firmowych czy korporacyjnych klientów. Zanim podejmiemy się instalacji nowego oprogramowania, powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie daje Microsoft w celu ustalenia, czy nasz sprzęt spełnia wysokie, dość wyśrubowane wymagania sprzętowe. To da nam pewność, że po aktualizacji naszego sprzętu będziemy w mogli korzystać z pełni dobrodziejstw i aktualizacji nowego OS-a. Microsoft zaleca dokonanie instalacji nowego systemu operacyjnego w jak najszybszym czasie, najlepiej do końca 2022 roku, mimo to często podawanym terminem jest rok 2025, w którym to, być może, ten amerykański gigant zapowie termin zakończenia wsparcia dla poprzednich wydań własnych systemów operacyjnych.
Czy warto instalować system Windows 11?
Wraz z wprowadzeniem nowego oprogramowania do firmy z pewnością konieczne będą dodatkowe szkolenia. Nie obejdzie się też bez wsparcia specjalistów od IT, którzy naprawiać będą pojawiające się błędy spowodowane jeszcze brakiem pełnego zrozumienia obsługi nowego systemu.
Problematycznym może okazać się wprowadzenie nowego systemu operacyjnego w znacznie mniejszych firmach, które znacznie rzadziej decydują się na dokonywanie wymiany sprzętu komputerowego. Ponadto w wielu przypadkach może przysporzyć kłopotów brak kompatybilności z oprogramowaniem każdego typu. Nie każdy z wykorzystywanych w firmach programów jest już obsługiwany przez system Windows 11. W niektórych przypadkach może okazać się, że oprogramowanie, z którego dotychczas korzystaliśmy w celu wykonywania firmowych obowiązków, nie będzie obsługiwane. Nastąpi więc konieczność przeniesienia się na inne oprogramowanie, choćby tymczasowo.
Będą to sporadyczne przypadki, lecz zawsze warto mieć je na uwadze. Problemy takie są już rozwiązywane wraz z kolejnymi aktualizacjami tego systemu operacyjnego i to w dość błyskawicznym tempie. Marka Microsoftu zapewnia więc stabilność, jakość i pewność aktualizacji, które z czasem będą naprawiać pojawiające się niedogodności w wykorzystaniu nowego Windowsa 11.
A co z prywatnymi odbiorcami?
Ich również Microsoft nie pozostawi samych sobie. Tu także obowiązuje zasada spełnienia minimalnych wymagań sprzętowych nowego oprogramowania, które pozwolą na korzystanie ze wszystkich, nie tylko newralgicznych aktualizacji. Nowy system jest oczywiście nowym wyzwaniem przystosowania się do tego środowiska. Już sam ekran startowy nowego systemu jest inny od tego, który napotkaliśmy w Windowsie 10 czy poprzednich wersjach. Młodszym użytkownikom pewno nie sprawi wiele kłopotu przeniesienie się na Windows 11. Gorzej ze starszymi osobami, które, mimo umiejętności, często niechętnie podchodzą do wszelkich nowinek. Zarówno dla firm, jak i klientów prywatnych dobrą wiadomością z pewnością będzie to, że nowy system ma być znacznie bezpieczniejszy, szybszy, wydajniejszy. I choć w pierwszych dniach użytkowania praca komputera może nieco zwolnić, to później powinniśmy zauważyć zdecydowaną poprawę.
Czy warto instalować Windows 11?
Zdecydowanie tak, o ile nie mamy zamiaru przenieść się na jeden z darmowych systemów i nie zachęcają nas wygórowane ceny sprzętu firmy Apple, to w dłuższej perspektywie i tak nie unikniemy tej zmiany. Gdy prowadzimy małą działalność, wykorzystując w niej wieloletni sprzęt komputerowy, to z pewnością nie będzie dla nas dobra wiadomość. Konieczność wymiany firmowych komputerów na nowsze okaże się więc niebawem zwykłą koniecznością. Pomocne może też się przydać wsparcie specjalisty od IT. To wszystko są koszty, które będziemy zmuszeni ponieść.
Prywatni klienci, którzy będą pragnęli zachować maksymalne bezpieczeństwo swoich danych przechowywanych na komputerach osobistych również będą zmuszeni do poniesienia wydatków. Zakup nowego systemu w porównaniu do kosztów sprzętu spełniającego wymagania systemowe Windows 11 nie jest horrendalnym wydatkiem. Sam sprzęt będzie nas jednak nieco kosztować. Bez niego nie będziemy mogli też liczyć na pełne wsparcie ze strony wydawcy nowego OS-a. Dobrze jest więc uzbierać nieco grosza, by zapewnić sobie pełnię bezpieczeństwa w sieci i zabezpieczyć newralgiczne dane, które przechowujemy na własnym komputerze.
G.T.
Dodaj komentarz