Skuter – jak się poruszać nim po mieście, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym?
Skuter to coraz popularniejszy środek transportu w miejskiej dżungli. Nic dziwnego, niewielki i lekki jednoślad został bowiem stworzony do poruszania się w wielkomiejskich warunkach. Jazda nim bywa jednak niebezpieczna ze względu na duże natężenie ruchu oraz niekoniecznie odpowiedzialne zachowanie ze strony innych jego uczestników. Jak zatem poruszać się skuterem, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym kierowcom i pieszym?
Skuter – rewolucja na miejskich ulicach
Skutery to niewielkie jednoślady wyposażone w silnik spalinowy albo elektryczny, które wyglądem przypominają motocykle. Spalinowe pojazdy napędzane są zwykle silnikami o pojemności do 50 cm3, co sprawia, że osoby dorosłe mogą poruszać się nimi bez prawa jazdy, natomiast, które ukończyły 14. rok życia, potrzebować będą prawa jazdy kategorii AM.
Na polskim rynku dostępnych jest wiele modeli różnych producentów, jednakże każdy skuter oferuje dużą przyjemność z jazdy, szczególnie w zatłoczonym mieście. Niewielkie rozmiary w połączeniu z niską masą sprawiają, że tego rodzaju jednoślad znakomicie radzi sobie w korkach, a więc tam, gdzie samochody mają największy problem. Ponadto nie ma praktycznie żadnych problemów związanych z parkowaniem skuterów. Ze względu na niewielkie gabaryty tego typu pojazd można zostawić na chodniku. Jeżeli zostanie on zaparkowany w prawidłowy sposób, wówczas nie będzie on nikomu przeszkadzał.
Jazda skuterem po mieście – bezpieczeństwo przede wszystkim!
Nikogo nie trzeba przekonywać, że całkowicie zasadnym jest wymóg korzystania z kasków ochronnych przez kierowców jednośladów. Ich zadaniem jest zapewnienie ochrony głowy kierującego w razie upadku. Popularne są również ochraniacze na kolana, które mają na celu zamortyzowanie przy przewróceniu się.
Kierowca skutera powinien stosować się do kilku zasad, aby dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Otóż powinni się oni poruszać poboczem, o ile dana droga je posiada oraz nie stwarza to zagrożenia dla pieszych. W przeciwnym razie kierowca skutera zobowiązany jest do poruszania się przy prawej krawędzi jezdni. Zasadniczo jednoślady powinny poruszać się jeden za drugim. Mogą one jechać obok siebie tylko wówczas, gdy nie utrudniają w ten sposób ruchu innym jego uczestnikom.
Dobre rady dla kierowców
Kierowcy w okresie wiosenno-letnim, kiedy na ulicach pojawia się wiele skuterów, również powinni zachować wzmożoną ostrożność. Dobrym nawykiem będzie stosunkowo częste spoglądanie w lusterka w celu kontroli sytuacji za samochodem. Niewielkie jednoślady są pojazdami stosunkowo cichymi, co sprawia, że czasami trudniej je zauważyć niż motocykle. Kierujący skuterami zmieniają niekiedy tor jazdy ze względu na dziury w jezdni, które negatywnie wpływają na komfort podróżowania jednośladem. Szczególnie niebezpieczne są dla kierowców skuterów znaki poziome malowane na jezdni, które bywają nieraz śliskie, oraz mokra nawierzchnia.
Jak parkować skuter?
Skuter, jak już zostało wcześniej wspomniane, jest pojazdem o niewielkich rozmiarach. Z tego względu jego parkowanie nie powinno przysparzać większych trudności. Należy go zostawić przy prawej krawędzi jezdni, tak aby nie utrudniał on ruchu, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że pozostawienie go na drodze może być niebezpieczne. Kierowcy samochodów mogą go bowiem nie zauważyć podczas wykonywania manewrów i uszkodzić. Z tego względu najlepiej parkować skuter na chodniku, ale tak, aby pozostawić 1,5 metra wolnego miejsca dla pieszych. Natomiast na parkingach przy galeriach handlowych najlepszym rozwiązaniem będzie parkowanie przy miejscach przeznaczonych dla rowerów.
Paweł Stasiuk
Dodaj komentarz