Ważne kwestie przy wyborze falownika
Mając w planach zakup przemiennika częstotliwości najpierw należy zastanowić się do jakiego urządzenia będzie wykorzystywany, bo będzie bezpośrednio oddziaływał nie tylko na jego poprawną pracę, lecz także na oszczędność energii elektrycznej czy żywotność. Cóż nowoczesne napędy wymagają stosowania urządzeń, które wykorzystają w pełni ich potencjał.
Pierwsze kroki do zakupu falownika
Na pewno nie należy podejmować pochopnych decyzji ani tym bardziej sugerować się ceną falownika, bo to nie ona będzie świadczyła o jego wydajności. Szukając najlepszego rozwiązania, trzeba sprawdzić jaki rodzaj silnika napędza cały układ. Do najważniejszych parametrów należy zaliczyć:
- napięcie zasilające,
- moc silnika,
- rodzaj połączeń,
- obroty.
Kilka słów o falownikach
Przemienniki częstotliwości, jakie można nabyć w wielu sklepach, zazwyczaj klasyfikowane są pod względem posiadanej mocy wyjściowej. Znając ten parametr, na pewno łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję. Nie należy jednak zapominać, iż weryfikacja prądu silnika także nie jest bez znaczenia, tylko wtedy falownik faktycznie przyniesie oczekiwane rezultaty. Ważną informacją dla poszukiwaczy falownika powinno być to, iż niektóre typy pracują w wielosilnikowych aplikacjach, więc tutaj prąd wyjściowy musi być dokładnie sprawdzony i powinien oscylować w granicach łącznych wartości podłączonych silników. W takich sytuacjach wykorzystywane jest skalarne sterowanie.
Dobór pod względem rodzaju obciążenia
Mając wiedzę o sposobie, w jaki falownik jest zasilany oraz znając prąd silnika, trzeba zastanowić się jaka mechanika systemu napędowego będzie odpowiednia. Rodzaj obciążenia musi być ściśle dopasowany do samej metody sterowania, sposobu rozruchu oraz pracy stałej lub zmiennej. Dla osób, które nie mają rozeznania w temacie takie parametry na pewno będą stanowiły barierę nie do pokonania dlatego przy wyborze falownika warto zajrzeć www.abcnc.pl, gdzie otrzymamy konkretną wiedzę i zakupimy odpowiedni sprzęt.
Sterowanie skalarne – gdzie się sprawdzi
Falowniki ze sterowaniem skalarnym zazwyczaj użytkowane są do lekkich prac, to znaczy napędzają urządzenia takie jak pompy, sprężarki czy wentylatory, które nie generują dużego obciążenia. Niestety takie falowniki nie sprawdzą się przy maszynach, które potrzebują dużego momentu obrotowego. Tutaj niezastąpione okażą się falowniki z wektorowym sterowaniem, gdyż dzięki nim można automatycznie dokonać pomiarów i określić jakie parametry posiada silnik. Falowniki wektorowe sprawdzą się zwłaszcza przy napędach dużych maszyn, nawijarek czy obrotnic.
Wielkość falownika ma znaczenie
Jeśli udało się dobrać falownik pod względem parametrów technicznych, warto zwrócić też uwagę na jego gabaryty, a zwłaszcza na fakt czy zmieści się w skrzynce sterowniczej, oraz czy będzie możliwość montażu dodatkowych elementów. To czy posiada moduł hamujący, również jest istotne.
Dodaj komentarz